آموزش آهنگسازی و تنظیم

با خانه مسترینگ آهنگسازی را یک‌بار برای همیشه اصولی و صحیح بیاموزید

صرفه‌جویی در وقت | آموزش یکپارچه | گارانتی بازگشت وجه

ورود رایگان به دوره

آموزش آهنگسازی و تنظیم به صورت آکادمیک

آموزش آهنگسازی و تنظیم به شیوه اصولی نیازمند دقت‌نظر از جانب استاد و هنرجوست. در این نوشته برای راحت‌تر شدن درک مطالب، فرایند یادگیری آهنگسازی را به چهار مرحله تقسیم کردم:

۱- شناخت مسیر

۲- انتخاب شیوه آموزش مناسب و با‌کیفیت

۳- فراهم کردن پیش نیاز‌های لازم

۴- حرکت به سمت قله !

‌هدف از این صفحه، آشنایی شما با فرایند یادگیری آهنگسازی و تنظیم به صورت کامل و دقیق است، تا با آگاهی کامل، قدم نخست یادگیری را به صورت صحیح و اصولی بردارید و همچنین اگر قبلا برای فراگیری آهنگسازی و تنظیم اقدام کرده‌اید ولی از نتیجه راضی نبوده‌اید علت این نارضایتی را اینجا بیابید.

در این نوشته هر چهار مرحله بالا به ترتیب و با جزئیات کامل شرح داده می‌شوند. مطالعه کامل این صفحه و تماشای تک تک ویدئو‌های آن به تمامی علاقه‌مندان جدی فراگیری هنر آهنگسازی اکیدا توصیه می‌شود. نحوه دسته‌بندی و ارائه مطالب به نحوی است که هنرجوی آهنگسازی از ابتدا با دیدی باز و آگاهی از تمامی چالش‌های پیش رو اقدام به فراگیری نماید.

“مطالب این صفحه بر اساس استاندارهای جهانی آموزش موسیقی است و نظر شخصی من نیست”

همچنین در این صفحه نحوه دانلود رایگان جلسه اول دوره تخصصی آموزش آهنگسازی و تنظیم در خانه مسترینگ به شما آموزش داده می‌شود.

پیش به سوی قله آهنگسازی در صحیح‌ترین مسیر ممکن…

شناخت مسیر آموزش آهنگسازی و تنظیم

مرحله اول آموزش آهنگسازی و تنظیم، شناخت مسیر پیش رو و آگاهی از مباحث مختلفی است که هنرجو جهت یادگیری آهنگسازی ناگزیر از فراگیری آنهاست. این آگاهی سبب می‌شود تا هنرجو از جزئیات راه آگاه باشد و بداند که برای رسیدن به هدف، به چه چیز‌هایی نیازمند است و از روش‌های ناقص، غیر استاندارد و بعضا سودجویانه آموزشی دوری کند.

شناخت مسیر پیش رو = سریعتر و بهتر رسیدن

بخش اول ویدئوی مقدماتی آموزش آهنگسازی و تنظیم

‌مقدمات آموزش آهنگسازی و تنظیم را در یک ویدئو به طور کامل توضیح داده‌ام و به دلیل طولانی بودن زمان ویدئو آن را به دوبخش تقسیم کردم. این قسمت اول ویدئو است و در آن در مورد مباحث زیر صحبت می‌کنم.

۱- روش‌های یادگیری آهنگسازی و تنظیم به شیوه صحیح

۲- سرفصل‌های لازم برای آموزش آهنگسازی

۳- نکاتی پیرامون نرم‌افزار آهنگسازی

در طول این سال‌ها بارها به هنرجویانی برخوردم که مدت زمان زیاد و هزینه گزافی را صرف کلاس‌های مختلف آموزش آهنگسازی کرده بودند اما دریغ از نتیجه خوب و ملموس. مشکل اکثر این هنرجویان یک چیز بود، عدم آگاهی از مطالبی که باید برای آهنگساز شدن یاد گرفت و همچنین نداشتن اولویت‌بندی در فراگیری آنها.

نداشتن آگاهی مساویست با افتادن در دام دوره‌های غیر استاندارد و قبول کردن هرچیزی که استاد! می‌گوید. خیل عظیم افرادی که نرم‌افزار آهنگسازی را به خوبی بلدند اما از آهنگسازی حرفه‌ای عاجزند گواه این ادعاست. اصولا در اکثر موارد، آموزش آهنگسازی و تنظیم در حد یادگرفتن نرم‌افزار پایین کشیده می‌شود. حال آنکه یادگرفتن نرم‌افزار آهنگسازی، مرحله نهایی و ساده‌ترین بخش کار است.

از این رو قبل از هر تلاشی برای یادگرفتن آهنگسازی، شما باید مسیر تبدیل شدن به یک آهنگساز حرفه‌ای را مطابق استاندارد‌های پذیرفته شده بدانید و اولویت ها را بشناسید.

آموزش آهنگسازی و تنظیم به شیوه اصولی، شامل تدریس و فراگیری پنج مبحث متفاوت است. بعضی از این مباحث را می‌توان همزمان با هم پیش برد ولی بعضی پیش‌نیاز دیگری هستند. حذف هر کدام از این مباحث پنج گانه، باعث عدم موفقیت هنرجو در تبدیل شدن به آهنگسازی چیره دست می‌شود.

مباحث پنج‌گانه به ترتیب اولویت اینها هستند :

اساسا انجام صحیح هر کاری منوط به داشتن اطلاعات علمی کافی در آن زمینه است. هنر نیز از این قاعده مستثنا نیست  و یک هنرمند زمانی می‌تواند به خلق آثار ارزشمند، خاص و زیبا بپردازد که اطلاعات تئوری خوبی در مورد هنر خویش داشته باشد. موسیقی، علیرغم ظاهر ساده‌اش، یکی از علمی‌ترین هنرهاست و شخصی که قصد ساخت آثار موسیقیایی دارد نیازمند داشتن آگاهی نسبت به علوم تئوری موسیقی است. داشتن اطلاعات کافی در زمینه تئوری موسیقی، هارمونی و حتی کنترپوان سبب گسترش دید آهنگساز شده و وی با استفاده از این علوم می‌تواند به خلق آثار متفاوت، با حال و هوای خاص بپردازد و از تکراری بودن و یکنواختی جلوگیری کند.

به عنوان مثال برای این که یک آهنگساز آهنگی با تم اسپانیایی بسازد باید نسبت به گام موسیقی که در اسپانیا استفاده می‌شود و همچنین نوع هارمونی استفاده شده در آن سبک موسیقی آگاهی داشته باشد که این خود بخش کوچکی از دانش تئوری موسیقی است. تئوری عمومی، هارمونی، کنترپوان، فرم و … علومی هستند که هنرجو را در راه رسیدن به هدف نهایی همراهی خواهند کرد.

تئوری موسیقی را باید همزمان با شروع نوازندگی ساز آغاز کرد تا از این طریق گنگی مباحث عملی به حداقل ممکن برسد و در اصطلاح هنرجو بداند که چه می‌کند. تئوری موسیقی فقط اسامی نت‌ها و گام ماژور و مینور نیست. انواع گامها و ارتباطشان با هم و با سبک موسیقی، هارمونی که همان علم ترکیب اصوات موسیقی است، ملودی سازی و هامونیزه کردن آن و… همه و همه به عنوان تئوری موسیقی شناخته می‌شوند و برای تبدیل شدن به یک آهنگساز حرفه‌ای مطالعه و فراگیری بی‌نقص آن ضروری است.

تئوری موسیقی

یک آهنگساز باید توانایی نواختن یک ساز را هرچند به طور مبتدی داشته باشد. ساز پیانو به دلیل وسعت نت‌ها و همچنین قدرت اجرای پولی‌فونیک بالا، بهترین گزینه برای ساز تخصصی آهنگسازی است. به همین علت در تکنولوژی MIDI از کیبورد به عنوان وسیله‌ای برای وارد کردن نتها و سایر اطلاعات اجرایی به نرم‌افزار آهنگسازی استفاده می‌شود. با یک بررسی ساده در اینترنت متوجه می‌شوید که تقریبا همه آهنگسازان حرفه‌ای از کیبورد در استودیوی خود استفاده می‌کنند. دلیل این امر واضح است:

از آنجایی که امروزه از سمپل‌ها برای ساخت آهنگ، ولو برای ماکت کار، استفاده می‌شود، لذا ساخت ملودی حرفه‌ای و با احساس نیازمند اجرای آن توسط ساز موسیقی است. راحت‌ترین و کاربردی‌ترین ساز برای برقراری ارتباط با کامپیوتر و نرم‌افزار ساز کیبورد است. از این رو هنرجوی آهنگسازی باید در نواختن کیبورد و پیانو تا حدی مهارت داشته باشد.

نترسید. در مرحله بعدی خواهم گفت که چگونه به آسان‌ترین شکل ممکن در حد نیاز خود کیبورد زدن یاد‌بگیرید. نکته مهم در انتخاب تمرینات پیانو برای دوره آهنگسازی و تنظیم کوتاه مدت، انتخاب بهینه تمرینات برای رسیدن به حداکثر توانایی اجرایی در زمانی کوتاه می‌باشد که این امر نیازمند تجربه بالای مدرس است.

فراموش نکنید!

هدف دوره کوتاه مدت آموزش آهنگسازی و تنظیم، گرفتن نتیجه سریع و مطمئن است نه آزمون و خطا.

تکنیک پیانو

هنرجو برای رسیدن به مرحله آهنگسازی باید توانایی تشخیص صحیح ملودی‌ها را کسب نماید. یعنی باید بعد از شنیدن ملودی، ریتم و وزن آن را تشخیص داده و بتواند با صدای خود و با نت‌های صحیح آن ملودی را بازخوانی کند. همچنین هنرجو باید توانایی پیدا کردن نت‌های ملودی را به صورت صحیح بر روی ساز داشته باشد و ملودی شنیده شده را اجرا و ضبط نماید. درک عمومی و شعور موسیقی، موزیکالیته نام دارد. به عبارت ساده‌تر، موزیکالیته یعنی شناخت وزن ریتم و ملودی، گوش و حنجره تیون شده و دقیق، و برقراری ارتباط بین مغز، گوش و حنجره برای درک عمومی و اجرای موسیقی.

یکی از مباحثی که باعث تقویت موزیکالیته در هنرجو خواهد شد سلفژ می‌باشد. سلفژ به دوشکل پارلاتی و کانتاتی تدریس می‌شود که پارلاتی پیش‌نیاز کانتاتی است. سلفژ پارلاتی صرفا به تشخیص سریع نت‌ها بر روی حامل و ریتم آنها می‌پردازد، بدون توجه به اجرای صدای آنها به این شیوه وزن خوانی می‌گویند. در سلفژ کانتاتی تمرکز بر روی اجرای صحیح ملودی‌ها و نت‌های نوشته شده است، هم از لحاظ ریتم و هم از لحاظ درستی اصوات. به طور خلاصه یعنی خواندن ملودی‌ها از روی کاغذ.

در یک دوره کوتاه مدت آموزش آهنگسازی و تنظیم، مجال کار بر روی سلفژ پارلاتی و کانتاتی به شیوه کلاسیک وجود ندارد چرا که کسب مهارت در سلفژ نیازمند یک تا دو سال تمرین و ممارست است. اما با روشی خاص می‌توان در حد رفع نیاز موزیکالیته را در هنرجو بالا برد.

به همین دلیل در هیچ دوره کوتاه مدتی به جز دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم خانه مسترینگ، تا لحظه نگارش این متن تمرینات سلفژ در نظر گرفته نشده است. پس راه کار خانه مسترینگ چیست؟ در مرحله بعدی خواهم گفت.

سلفژ و موزیکالیته

‌بعد از ساخت ملودی و انتخاب هارمونی زیبا برای آن، نوبت به تنظیم موسیقی می‌رسد. البته فرایند انتخاب آکورد و هارمونی را می‌توان شروع تنظیم در نظر گرفت. در این مرحله بر اساس هارمونی انتخاب شده ملودی‌های همراهی کننده، بخش‌های ریتم، باس و … برای آهنگ نوشته و اجرا می‌شوند. انتخاب این که چه سازهایی در یک آهنگ نقش آفرینی کنند از تصمیماتی است که در مرحله تنظیم  گرفته می‌شود.

ارکستراسیون به معنای سازبندی‌ است. یعنی انتخاب سازهای یک آهنگ. پس هنرجوی آهنگسازی باید شناخت خوبی از سازهای متداول داشته باشد. همچنین هنرجو باید با لحن و شیوه اجرایی و تکنیک‌های مختلفی که هر ساز قادر به اجرای آن است آشنا باشد. این یعنی هنرجو باید سازشناسی بداند.  به عنوان مثال وقتی هنرجو از تمامی تکنیک‌های اجرایی ساز ویالون مطلع نباشد قطعا در موسیقی خویش از آن تکنیک‌ها استفاده نخواهد کرد چون اصلا اطلاع و شناختی از وجود این تکنیک‌ها ندارد.

شناخت سازها و تاریخچه آنها، لحن اجرا و تکنیک‌های اجرایی هر ساز (articulation)، باعث بالارفتن توانایی هنرجو در خلق آثاری با سوناریته و رنگ‌آمیزی متفاوت و حرفه‌ای خواهد شد.

ارکستراسیون

امروزه در بین عده‌ای از هنرجویان این باور به وجود آمده که آموزش آهنگسازی همان آموزش نرم‌افزار است و فرد با فراگیری کامل یک نرم‌افزار آهنگسازی به توانایی ساخت موسیقی دست پیدا می‌کند. برای نشان دادن غلط بودن این تفکر مثالی ساده می‌زنم:

 یک دندانپزشک متخصص را تصور کنید. این پزشک برای رسیدن به مرحله ویزیت بیمار، از چه مراحلی عبور کرده است؟ سال‌های زیادی را صرف خواندن دروس تئوری و عملی پزشکی کرده و با انواع و اقسام مشکلات دندان و فک و… آشنا شده، پزشکی عمومی خوانده و با بدن انسان و نحوه کار آن آشناست، بعد از فارغ التحصیلی مطبی باز کرده و تجهیزاتی تهیه کرده و نحوه کار با آنها را از روی دفترچه راهنما فرا‌گرفته تا به مرحله ویزیت بیمار رسیده است. حالا  بیایید این مثال را به آهنگساز تعمیم دهیم.

یک آهنگساز باید نحوه نواختن یک ساز(ترجیحا پیانو) را آموخته باشد، تئوری موسیقی، هارمونی، ارکستراسیون، فرم و… را فرا گرفته باشد.  تا این مرحله او توانایی آهنگسازی را به صورت تئوری به دست آورده حالا برای اجرای ایده‌های خود نیازمند یاد‌گیری نحوه کار ابزار هاست. در این میان مهمترین ابزار، همان نرم‌افزار آهنگسازی است.

آموزش نرم‌افزار آهنگسازی در واقع آموزش نحوه استفاده از ابزار کار آهنگسازی است. علم آهنگسازی از مطالعه و فراگیری خود موسیقی حاصل می‌شود و ابزار یا همان نرم‌افزار صرفا جهت پیاده کردن افکار و ایده‌های موسیقایی آهنگساز می‌باشد.

بدون یاد گرفتن موارد قبلی، یادگیری نرم‌افزار از شخص یک اپراتور نرم‌افزار می‌سازد، اپراتوری که هیچ ایده‌ای برای ساخت موسیقی خلاقانه ندارد و در بعضی موارد اصلا نمی‌داند چه باید انجام دهد. این که در بعضی از نرم‌افزارهای آهنگسازی با چینش سمپل‌ها و لوپ‌های از پیش آماده، چیزی شبیه موسیقی تولید می‌شود آهنگسازی نیست. آهنگساز و تنظیم‌کننده کسی است که کنترل صد در صدی بر روی کار داشته باشد و بتواند هر نوع موسیقی خلق کند.

آموزش نرم افزار آهنگسازی

روش‌های آموزش آهنگسازی و تنظیم

‌‌مرحله دوم آموزش آهنگسازی و تنظیم انتخاب دوره آموزشی مناسب است. با اطلاعاتی که در مرحله قبلی به دست آورده‌اید  حالا باید نسبت به فراگیری مباحث فوق به شیوه صحیح اقدام کنید. شما می‌توانید به صورت خودآموز، شرکت در دوره‌های مختلف بلند‌مدت و یا شرکت در دوره‌های کوتاه مدت نسبت به یاد‌گیری اقدام نمایید.

روش اول

فراگیری آهنگسازی به شیوه خود آموز

در این شیوه شما می‌توانید با مطالعه کتاب‌های مختلف و دیدن ویدئوهای آموزشی جسته و گریخته در یوتیوب و آپارات و سایر پلتفرم‌های مشابه، در مدت زمان زیاد و به شیوه نه چندان کامل و مطلوب تا حدی آهنگسازی را به صورت سطحی یاد بگیرید. این روش برای کسانی که می‌خواهند آهنگسازی را اصولی یاد بگیرند به هیچ وجه توصیه نمی‌شود چرا که روش آزمون و خطاست. 

دنیای امروز دنیای سرعت است و ارزش زمان بسیار بالاست. یادگیری خودآموز موسیقی در بهترین حالت باعث عقب افتادگی چندین ساله در پروسه حرفه‌ای شدن هنرجو خواهد شد.

روش دوم

آموزش آهنگسازی و تنظیم به شیوه بلند‌مدت

 شیوه اصلی و کلاسیک آموزش آهنگسازی و تنظیم برای قرن‌ها این شیوه بوده و هنوز هم برای افرادی که وقت، حوصله و بودجه کافی دارند مطلوب‌ترین گزینه است. البته منظور از کلمه “کلاسیک”، موسیقی کلاسیک نیست. دراین روش فرد چندین سال را به ترتیب صرف فراگیری پیانو یا یک ساز دیگر، سلفژ، تئوری، هارمونی و کنترپوان می‌نماید و تک تک این موارد را کامل و عمیق می‌آموزد و در انتهای مسیر، تبدیل به موسیقیدانی باسواد و آهنگسازی حرفه‌ای می‌شود. البته افرادی که وارد این سیستم می‌شوند در انتها مسیر، کمتر به سمت موسیقی پاپ تمایل دارند و معمولا به ساخت قطعات ارکسترال و سنگین اقدام می‌کنند.

این شیوه بیشتر مناسب افراد کم‌سن و کسانی است که به هیچ وجه عجله ندارند و می‌توانند ۴ تا ۶ سال و یا حتی بیشتر را صرف یادگیری و انجام تمرینات مربوطه نمایند و در این میان هزینه نسبتا زیادی را نیز برای کلاس‌های مختلف صرف کنند.

روش سوم

آموزش آهنگسازی و تنظیم کوتاه‌مدت

در یک دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم کوتاه مدت که به شکل اصولی تدوین و تولید شده است، باید تمامی مباحثی که در مرحله اول توضیح دادم تدریس شود. حذف هر کدام از آن مباحث یعنی دور شدن از آموزش اصولی آهنگسازی. ناگفته پیداست که مدرس دوره آهنگسازی باید موزیسینی حرفه‌ای باشد که خود سالهای زیادی را صرف یادگیری موسیقی کرده است. مدت زمان این دوره می‌تواند بین چندین ماه تا یک‌سال باشد. 

اخیرا تعداد افرادی که دوره‌های آموزش آهنگسازی برگزار می‌کنند به شدت افزایش یافته است. دلیل این امر به این واقعیت برمی‌گردد که اکثریت علاقه‌مندان، یادگرفتن نرم‌افزارهای آهنگسازی خصوصا اف‌ال استودیو را به معنی آهنگساز شدن می‌پندارند. از آنجایی که در اف‌ال استودیو به راحتی با چینش لوپ‌ها و سمپل‌های آماده می‌شود صدایی شبیه آهنگ تولید کرد، از این رو تعداد “مدرسین و آهنگسازان!!!” به شدت افزایش پیدا کرده است. مدرسینی که به هیچ وجه موسیقیدان نیستند و صرفا اپراتور حرفه‌ای نرم‌افزار آهنگسازی می‌باشند. این دسته از افراد حتی گوش موسیقایی برای شنیدن ناهمگونی هارمونیک و فالشی‌های آهنگ‌های خود را نیز ندارند.

دوره آهنگسازی کوتاه‌مدت اگر درست و اصولی و همراه با سناریو تنظیم شده باشد و در آن تمام پنج مبحث مرحله اول به شکل مختصر ولی مفید گنجانده شده باشد و توسط مدرسی کاربلد تدریس شود می‌تواند بسیار مفید بوده و از هنرجو در کمترین زمان ممکن آهنگساز حرفه‌ای بسازد.

در غیر اینصورت یک دوره آموزش آهنگسازی کوتاه مدت بی کیفیت و غیر اصولی حتی در صورت دریافت شهریه ناچیز، جز تلف کردن وقت و سرمایه، ثمری نخواهد داشت.

نکاتی پیرامون دوره‌های آموزش آهنگسازی

از آنجایی که اکثر مخاطبین وبسایت خانه مسترینگ به دنبال دوره کوتاه مدت با‌کیفیت هستند، در زیر مواردی که برای انتخاب دوره کوتاه مدت ضروری است توضیح داده شده است.

معیار‌های تشخیص یک دوره خوب

آهنگسازی مهارتی است که از تلفیق و کنار هم قرار دادن چندین مهارت پایه‌ای شکل می‌گیرد. لذا آهنگسازی را نمی توان از آخر به اول یاد گرفت، بلکه باید با فراگیری تک تک آن مهارت‌های پایه‌ای، به مرحله آهنگسازی رسید.  یک دوره خوب آهنگسازی باید شامل موارد زیر باشد.

۱- پرداختن به مباحث پنجگانه مطرح شده در مرحله اول

۲- داشتن برنامه ریزی و هدف گذاری مشخص

۳- مدرس باتجربه

۴- پشتیبانی کافی و سیستم آموزشی مدرن

۵- تلفیق تئوری و عمل برای گرفتن نتایج ملموس و سریع و در عین حال صحیح

۶- القاء حس پیشرفت به هنرجو در پایان هر جلسه

 

آموزش آهنگسازی عمومی یا آموزش سبک محور ؟

هنرجویی که از صفر اقدام به فراگیری موسیقی می‌نماید نباید به دنبال سبک خاصی باشد بلکه باید آهنگسازی را به صورت عمومی فرا بگیرد. آهنگسازی عمومی یعنی یادگیری بخش‌هایی که در تمامی سبک‌ها مشترک هستند، یعنی یاد گرفتن مهارت کلی آهنگسازی. بعد از یادگیری آهنگسازی به شیوه عمومی هنرجو می‌تواند در سبک مورد نظر خود با کمی تحقیق و تمرین به فعالیت بپردازد.

از دوره‌هایی که فقط یک سبک خاص را آموزش می‌دهند به شدت بپرهیزید و یا شرکت در آن دوره‌ها را به بعد از یادگیری آهنگسازی عمومی موکول کنید.

استفاده از کیبورد MIDI یا ماوس کامپیوتر؟

برای اجرای ملودی‌های حرفه‌ای، بااحساس، طبیعی و در عین حال سریع، قطعا به کیبورد MIDI نیاز خواهید داشت. استفاده از ماوس کامپیوتر برای وارد کردن نت‌ها در نرم‌افزار، موسیقی شما را یکنواخت و بی روح، و پروسه تولید موسیقی را به شدت طولانی و خسته کننده می‌کند. موس کامپیوتر ساز موسیقی نیست. آهنگسازی حد نهایت موسیقی است و ساز می‌خواهد.

دوره حضوری بهتر است یا غیر حضوری؟

 

در صورت طراحی درست و اصولی تفاوت چندانی بین دوره آموزش آهنگسازی حضوری و غیرحضوری نیست. اتفاقا برعکس تصور عمومی دوره غیر‌حضوری آهنگسازی در صورت داشتن کیفیت آموزشی بالا، می‌تواند مفید‌تر از کلاس حضوری باشد. دلایل برتری کلاس غیر‌حضوری به شرح زیر است:

۱- کاهش هزینه نسبت به کلاس حضوری

۲- امکان مرور نامحدود جلسات

۳- رسیدن به برنامه آموزشی به دلیل حذف مولفه‌هایی چون تاخیر و غیبت، هنگی برنامه و برق رفتن در هنگام جلسات، دور شدن از مبحث اصلی جلسه،…

۴- امکان ارائه محتوای آموزشی جذاب و مدرن

توجه کنید که آهنگسازی بیشتر وابسته به مباحث تئوری است و در نهایت کار در فضای نرم‌افزار. از این رو آموزش غیرحضوری نه تنها کم بازده نیست بلکه در صورت اجرای صحیح بسیار مفیدتر و بهینه‌تر خواهد بود.

در دوره غیر‌حضوری باید بین هنرجو و استاد ارتباط دائمی برای پاسخ به سوالات و رفع مشکلات وجود داشته باشد.

 

آیا میکس و مسترینگ جزیی از آهنگسازی است؟

میکس و مسترینگ مرحله بعد از آهنگسازی است و نیازی نیست که آهنگساز حتما میکس و مسترینگ بداند. اما به دلیل یکپارچه شدن فرایند تولید موسیقی در نرم‌افزار، فراگیری میکس و مسترینگ بعد از آهنگسازی و تنظیم به هنرجو در جهت بالا بردن سطح کیفی آثار به شدت کمک خواهد کرد. برای  اطلاع بیشتر می‌توانید به صفحه آموزش میکس و مسترینگ مراجعه بفرمایید.

تجهیزات آموزش آهنگسازی و تنظیم

‌مرحله سوم آموزش آهنگسازی و تنظیم، تهیه حداقل تجهیزات بهینه و مناسب است. برای خرید تجهیزات عجله نکنید. مطالب این بخش به شما کمک می‌کند با دیدی باز نسبت به خرید تجهیزات اقدام کنید.

اول گواهینامه بگیر بعد ماشین بخر !!!

بخش دوم ویدئوی مقدماتی آموزش آهنگسازی و تنظیم

در بخش دوم ویدئوی مقدماتی آموزش آهنگسازی و تنظیم این موارد توضیح داده می‌شوند.

۱- تجهیزات لازم

۲- نحوه بهینه سازی ویندوز برای  تولید موسیقی

برای شروع هر حرفه تجهیزات خاصی مورد نیاز است. دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم نیز نیازمند حداقل تجهیزاتی است که در زیر به آن اشاره شده است. نکته اینجاست که هنرجو برای تهیه تجهیزات به‌روز و متناسب با نیاز خویش نیازمند اطلاعات و دانش کافی است، به همین دلیل توصیه می‌کنم یادگیری را با حداقل تجهیزات ممکن شروع کنید و به تدریج همزمان با یادگیری آهنگسازی، علم و آگاهی لازم نسبت به نیازهای خود و تجهیزات موجود در بازار را به دست آورده و سپس به هزینه کردن بپردازید.

با اینکه روش استاندارد آموزش آهنگسازی و تنظیم یکی است اما ممکن است روش‌های تدریس با هم فرق داشته باشند، لذا مطالبی که در مورد تجهیزات مورد نیاز در زیر آمده است منطبق بر دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم خانه مسترینگ می‌باشد. اگر قصد شرکت در دوره دیگری را دارید حتما از پیش‌نیاز‌های آن دوره اطلاع حاصل کنید.

۱- کامپیوتر یا لپ تاپ

برای شروع دوره شما به یک کامپیوتر یا لپ تاپ متوسط به بالا نیازمندید. کامپیوتر برای کار حرفه‌ای آهنگسازی بهتر از لپ‌تاپ است چرا که در آینده ارتقاء سخت‌افزاری آن امکانپذیر است.

دوره بر اساس سیستم عامل ویندوز بوده و ترجیحا بهتر است ویندوز ۱۰ ورژن ۶۴ بیت بر روی سیستم نصب باشد. بهتر است از ابتدا آخرین ورژن ویندوز را نصب کرده و تمامی درایورهای سیستم را آپدیت نمایید.

راه‌اندازی یک کامپیوتر جهت ساخت موسیقی کار زمان‌بری است پس بهتر است یک بار از ابتدا همه چیز شسته و رفته باشد. طریقه ساخت یک کامپیوتر از صفر و انتخاب قطعات در جلسه اول دوره آمده است.

برای اطلاع از چگونگی نحوه دانلود رایگان جلسه اول این ویدیو را ببینید.

۲- اسپیکر یا هدفون

برای شروع دوره نیازمند اسپیکر یا هدفون هستیم که بتوانیم صداهای باکیفیت بشنویم. این اسپیکر یا هدفون لازم نیست از نوع استودیویی باشد. صرفا یک اسپیکر یا هدفون کامپیوتر باکیفیت کار ما را راه خواهد انداخت. همچنین می‌توانید از سیستم‌های صوتی خانگی استفاده کنید.

در این مرحله نیازی به خرید اسپیکر‌های گران قیمت استودیویی نیست مگر اینکه هزینه کردن برایتان اهمیت نداشته باشد. اما توصیه من این است که فعلا برای خرید هدفون و اسپیکر استودیویی هزینه نکنید !!!.

انواع اسپیکر و هدفون در جلسه اول دوره توضیح داده شده است. با تماشای این ویدئو نحوه دانلود رایگان جلسه اول دوره و طریقه ثبت نام را فرا می‌گیرید. 

۳- کیبورد MIDI

از جلسه دوم ما نیازمند یک کیبورد MIDI برای انجام تمرینات پیانو و بعدا ساخت و اجرای ملودی هستیم. این کیبورد باید حداقل ۴۹ کلاویه با سایز استاندارد داشته باشد (۴ اکتاو) و اگر گزینه افتر‌تاچ (after touch) داشته باشد بسیار بهتر است. یک آهنگساز حتما باید از کیبورد برای ساخت موسیقی استفاده کند.

روش وارد کردن نت با موس کامپیوتر منجر به ساخت قطعاتی ساده، مکانیکی و بدون احساس می‌شود. البته می‌توان با صرف ساعت‌ها وقت و استفاده از امکانات نرم‌افزاری، احساس را تا حدی به موسیقی اضافه کرد اما هیچ چیز جای اجرای در لحظه را نمی‌گیرد. آهنگسازی یعنی موسیقی و موسیقی ساز می‌خواهد. موس کامپیوتر ساز موسیقی نیست !!!

در جلسه اول دوره در مورد انواع کیبوردها و کنترلر‌ها توضیح داده شده است برای آگاهی ار نحوه ثبت نام رایگان و دریافت جلسه اول دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم این ویدئو را تماشا کنید.

۴- کارت صدا (Audio interface)

برای کار‌های ساده نیازی به کارت صدای اکسترنال نیست. اساسا وقتی نیاز به کارت صدای حرفه‌ای احساس می شود که یکی از موارد زیر اتفاق بیوفتد.

پروژه های سنگین با تعداد پلاگین‌های زیاد

نیاز به استفاده از اسپیکر استودیویی

نیاز به ضبط صدا از طریق میکروفن حرفه‌ای

نیاز به ورودی و خروجی و امکانات بیشتر

در دوره آموزش آهنگسازی خانه مسترینگ از جلسه ۱۱ بحث تنظیم آغاز می‌شود و به تدریج تعداد ترک‌ها و پلاگین‌ها افزایش می‌یابد. از اینرو ممکن است شما بعد از جلسه ۱۱ نیازمند یک کارت صدای اکسترنال باشید. کارت صدای حرفه‌ای دارای درایور ASIO است و سبب می‌شود تاخیر سیستم کاهش یافته و همچنین کیفیت خروجی سیستم افزایش پیدا کند. یک کارت صدای اکسترنال کوچک با یک یا دو ورودی میکروفن در این مرحله کافی خواهد بود.

در مورد کارت صدا و نقش آن در فرایند آموزش آهنگسازی و تنظیم در جلسه یکم دوره توضیحات کافی داده شده است. کافیست این ویدئو را تماشا کنید تا نحوه دانلود رایگان جلسه اول را بیاموزید.

۵- میکروفن

از آنجا که قسمتی از دوره به تمرین ساخت موسیقی با‌کلام می‌پردازد لذا از جلسه ۱۱ داشتن یک میکروفن خوب ولی ارزان بسیار مفید است. این میکروفن می‌تواند Dynamic یا Condenser باشد که توضیحاتش در جلسه اول دوره آمده است. می توانید از میکروفن‌های Behringer و یا MXL که ارزان هستند ولی کیفیت قابل قبولی برای این سطح دارند استفاده کنید.

در صورت داشتن علم کافی، و فراگیری نحوه صحیح ضبط و میکس وکال، می‌توان از میکروفن‌های ارزان قیمت کیفیت بسیار بالایی دریافت کرد.

برای آشنایی با نحوه دانلود رایگان جلسه اول آموزش آهنگسازی و تنظیم ویدئوی زیر را کامل تماشا بفرمایید.

تجهیزات آهنگسازی را از کجا تهیه کنیم؟

بهتر است خرید تجهیزات آهنگسازی از مراکز معتبر و با گارانتی قابل اعتماد صورت پذیرد. در زیر چندین وبسایت معتبر در امر فروش تجهیزات استودیویی به شما معرفی شده است. در این وبسایت‌ها خرید کالا به صورت قسطی و همچنین خرید کالای دست دوم با مهلت تست کافی امکانپذیر است.

تهران ملودی

www.tehranmelody.com

ایران صوت

www.iransote.com

داور ملودی

www.davarmelody.com

ایران لوپ

www.iranloop.com

 

آموزش آهنگسازی و تنظیم در خانه مسترینگ

 دوره آموزش آهنگسازی خانه مسترینگ به شما کمک می کنه در کمترین زمان ممکن به هدفتون برسید.

۱- خلاصه بیش از بیست سال تجربه در امر فراگیری و سپس تولید و آموزش موسیقی است.

۲- شامل تمرینات ضروری تکنیک پیانو برای آهنگسازی است.

۳- شامل تمرینات وکالیز آواز برای بالا بردن موزیکالیته و در عین حال تقویت صدای خوانندگی است.

۴- شامل تمام پلاگین‌های لازم به همراه آموزش نصب و راه اندازی و گرفتن صدای حرفه‌ای از آنهاست.

۵- شامل بخش سازشناسی بی‌نظیر است که در آن سازهای پرکاربرد و تکنیک‌های اجرایی آنها را با فیلم مستند و همچنین در فضای نرم‌افزار معرفی و آموزش می‌دهد.

چگونه با اطمینان ثبت نام کنیم؟

  با اندکی جستجو در اینترنت می‌توان به اعتبار خانه مسترینگ در زمینه آموزش آهنگسازی و تنظیم و همچنین آموزش میکس و مسترینگ پی برد با این حال موارد پایین می‌تواند اطمینان بخش شما در مورد کیفیت آموزشی دوره‌های خانه مسترینگ باشد.

نظرات شرکت کنندگان در دوره

نظرات هنرجویاتی که قبلا در دوره ثبت نام کرده‌اند می‌تواند چراغ راه شما برای انتخابی بهتر باشد. قطعا دوره‌ای که تعداد زیادی هنرجو، کیفیت آن را تایید نموده‌اند بسیار قابل اطمینان‌تر از دوره‌های ناشناخته است. فقط  به نظرات افراد واقعی و قابل پیگیری اطمینان کنید. لطفا برای دیدن نظرات به بخش نظرات هنرجویان مراجعه بفرمایید.

گارانتی بازگشت وجه

در صورت ثبت نام در دوره غیرحضوری به صورت ترمی و عدم رضایت از محتوای آموزشی آخرین ترم ثبت نام شده ( به جز ترم آخر دوره)، مبلغ شهریه آن ترم به طور کامل به شما عودت داده خواهد شد. امکان استفاده از گارانتی بازگشت وجه و همچنین شرایط اقساطی پرداخت شهریه با بالاترین ضریب اطمینان را نسبت به کیفیت آموزشی دوره ایجاد می‌نماید.

اطمینان خاطر با شهریه اقساطی

دوره از ۵ ترم تشکیل شده و هر ترم ۴ جلسه هست. شهریه دوره برای هر ترم (۴جلسه) جداگانه دریافت می‌شود. به عبارت دیگر کل شهریه دوره در ۵ قسط قابل پرداخت است. این به شما اطمینان خاطر می‌دهد که در صورت عدم رضایت از کیفیت آموزشی هزینه بیشتری پرداخت نمی‌فرمایید. در واقع این بهترین گارانتی کیفیت می‌باشد. البته دریافت کل دوره به صورت یکجا همراه با ۲۰ درصد تخفیف  نیز امکان‌پذیر است.

اگر علاقه‌مند به فراگیری آهنگسازی و تنظیم به صورت تخصصی و اصولی هستید، خانه مسترینگ به شما اطمینان می‌دهد با شرکت در این دوره شما صفر تا صد این هنر را فراگرفته و نیازی به صرف هزینه و وقت بیشتر برای شرکت در سایر دوره‌ها نخواهید داشت.

یک‌بار برای همیشه اصولی و عمیق فرا بگیرید

کلام آخر

یادگیری آهنگسازی و تنظیم به شیوه اصولی نیازمند صرف وقت، تلاش و علاقه است

هرچند مباحث تئوری، ابزارها و متدها در ظرف زمانی کوتاه آموزش داده می‌شوند ولی به عمل رساندن مباحث تئوری فرا گرفته شده نیازمند وقت بیشتر و کسب تجربه عملی بعد از اتمام دوره است. قطعا آهنگ دهم هنرجو از اولین آهنگ وی بسیار حرفه‌ای تر و زیبا‌تر خواهد بود. بخش اصلی و مهم آموزش آهنگسازی و تنظیم، داشتن علاقه، حوصله و پشتکار از سمت هنرجو است. در واقع کار اصلی هنرجوی آهنگسازی بعد از اتمام دوره آغاز می‌شود. این مصداق بارز همان مثل قدیمی است که می‌گوید:

کار نیکو کردن از پر کردن است