آموزش میکس و مسترینگ

آموزش میکس و مسترینگ در خانه مسترینگ، کاملترین و کم هزینه‌ترین دوره آموزش میکس و مسترینگ می باشد. این دوره در خانه مسترینگ طراحی شده و برگرفته از دوره  تولید موسیقی دانشگاه برکلی آمریکا است و در آن تمام موارد جهت فراگیری میکس و مسترینگ یک اثر موسیقایی گنجانده شده است. پنج پروژه تمرینی بعلاوه تمامی پلاگین‌های لازم به صورت رایگان در اختیار هنرجو قرار می گیرد. شهریه دوره آموزش میکس و مسترینگ، به صورت اقساطی در سه مرحله دریافت می شود. در صورت تهیه دوره به صورت یکجا هنرجو از تخفیف ویژه بهره مند می‌شود.

آموزش میکس و مسترینگ حرفه ای در خانه مسترینگ به صورت حضوری هم امکانپذیر است. گرچه دوره غیر حضوری به دلیل استفاده از آخرین تکنولوژی های آموزشی، هزینه بسیار پایینتر از کلاس حضوری و ارائه محتوای تصویری بسیار غنی، بی‌نظیر‌ترین دوره آموزش میکس و مسترینگ است که علاوه بر ارائه تمامی اطلاعات کلاس حضوری، مطالب تکمیلی کاربردی و جالب را به هنرجو منتقل می نماید.

آموزش میکس و مسترینگ صرفا آموزش نرم افزار نیست.

یادگیری نحوه کار با نرم افزارهای حرفه ای از هنرجو یک صدابردار و یا آهنگساز توانا نمی سازد. بسیاری از آموزش های موجود در زمینه میکس و مسترینگ در اصل فقط آموزش کار با نرم افزارها و پلاگین ها می باشند. در واقع هنرجو علاوه بر یادگیری نرم افزارها نیاز مند یادگیری اصول و تئوری های مربوط به صنعت صداست و بدون داشتن این آگاهی ها و تنها با دانستن نحوه کار نرم افزارها هنرجو راه به جایی نخواهد برد.

در دوره آموزش میکس و مسترینگ “خانه مسترینگ”  هنرجو با تمامی مباحث مربوط به صدای دیجیتال و آنالوگ و مفاهیم تئوریک آشنا خواهد شد.  شرکت در این دوره نیازمند پیش نیاز خاصی نیست.  علاقه مندان می توانند به طور مجزا و یا در حین شرکت در کلاس های آموزش آهنگسازی و تنظیم  در این دوره نیز شرکت نماینددر پایان دوره، هنرجو قادر خواهد بود یک اثر موسیقی مشتمل بر چند لاین را با استفاده از انواع ابزار‌های دیجیتال و آنالوگ میکس کرده و سپس مشکلات میکس را با استفاده از آموخته هایش از دوره آموزش میکس و مسترینگ برطرف نموده و اثر را مستر نماید.

لازم به ذکر است هنرجو به هیچ عنوان نباید پایان دوره آموزش میکس و مسترینگ را به معنی انتهای مسیر فراگیری  بپندارد بلکه در واقع پایان این دوره به نوعی آغاز راه بوده و هنرجو نیازمند مطالعه، تمرین و تحقیق بیشتر می باشد.

میکس و مسترینگ چیست؟

همه ما که دست‌اندرکار موسیقی هستیم بارها و بارها عبارت میکس و مسترینگ را شنیده‌ایم. خیلی ها از چند و چون آن آگاهی داریم و خیلی ها هم اطلاعات کم داشته و بعضا بی اطلاع هستیم در اینجا سعی می کنم به طور خلاصه میکس و مسترینگ را برای عزیزانی که نسبت به این مقوله آشنایی ندارند توضیح دهم .

میکس و مسترینگ  مرحله بعد از مرحله آهنگسازی و تنظیم می باشد. از تمامی لاین‌های سازی در یک آهنگ چه سمپل باشند چه رکورد ساز زنده، در انتهای مرحله آهنگسازی باید به شکل ترک‌های جداگانه خروجی گرفته شود.  این لاین‌ها باید از هم جدا بوده و هر ساز به صورت سولو در ترک خود قرار گیرد. مثلا اگر در یک آهنگ ۵ ساز استفاده شده حداقل باید در خروجی گرفتن ۵ ترک مجزا داشته باشیم. 

این ترک‌های مجزا به مهندس میکس تحویل می شوند تا مرحله میکس و مسترینگ آغاز شود.

میکس

در استودیو های ضبط صدا، صدای هر ساز را در یک ترک جداگانه ضبط می کنند . گاه حتی اگر سازی را به صورت استریو ضبط کنند کانال چپ را در یک ترک و کانال راست را در ترک دیگر ضبط می کنند . به این ترتیب یک آهنگ کامل می تواند از تعداد زیادی ترک مجزا تشکیل شده باشد و این تعدادگاهی به عدد ۱۰۰ و یا بیشتر هم می رسد. میکس صوتی در واقع ادغام این ترک ها و تبدیل آن به یک ترک واحد است که آن ترک واحد همان آهنگ ماست.

اولین مرحله میکس  تمیزکردن و حذف نویزهای ناخواست و منظم کردن ترک ها از نظر زمانی  است. بعد از آن نوبت به بالانس کردن شدت صدای ترک ها می رسد  به طوری که در هر لحظه صدای اصلی و صدا های همراهی کننده کاملا قابل تشخیص باشند . سپس مرحله بالانس فرکانس هاست. در میان ترک ها ممکن است چند ترک که همزمان صدا می دهند از نظر محتوای فرکانسی و هارمونیک ها همسان باشند.

سپس نوبت به اضافه کردن افکت های متنوع در جهت جذابیت بخشیدن به اثر می رسد. در این مرحله خلاقیت مهندس صدا نقش تعیین کننده ای ایفا می کند . در مرحله نهایی مجددا صداها از نظر بلندی بالانس شده و میکس در سیستم های مختلف پخش می شود تا از درستی میکس اطمینان حاصل گردد. در تمامی این مراحل سیستم مانیتورینگ دقیق و آکوستیک مناسب نقش بسیار پررنگی در کیفیت خروجی اثر ایفا می کند.

مسترینگ

وقتی میکس آهنگ  در قالب یک فایل صوتی آماده شد، نوبت به مسترینگ اثر می رسد. فلسفه اصلی مرحله مسترینگ چک کردن مجدد میکس توسط یک گوش تازه  در محیطی با آکوستیک و سیستم مانیتورینگ بسیار بهتر از استودیوی میکس می باشد. قطعا در مرحله میکس ایراداتی ولو جزیی وجود دارد که از گوش مهندس میکس پنهان مانده است. این ایرادات می تواند به علت آکوستیک خاص استودیو میکس، سیستم مانیتورینگ ، عدم دقت مهندس میکس و یادلایل دیگر باشد. در استودیوی مسترینگ به دلیل آکوستیک حرفه ای و سیستم مانیتورینگ فوق دقیق و همچنین گوش ورزیده مهندس مسترینگ این ایرادات کشف و نسبت به رفع آن تا جای ممکن اقدام می گردد. نکته مهم آن است که به دلیل میکس بودن کار دست مهندس مسترینگ برای پردازش ترک به اندازه زمان میکس باز نیست چرا که هر تغییری بر روی تمام صداها تاثیر می گذارد.

وظیفه اصلی مسترینگ بالانس کرد صدای ترک به نحوی است که در گستره وسیعی از سیستم های صوتی به طور نسبی خوب صدا دهد. از اسپیکر سینما گرفته تا هدفون های کوچک تو گوشی و اسپیکر موبایل و لپ تاپ. همچنین در مسترینگ آلبوم سع می شود فضای تک تک آهنگ ها طوری به هم نزدیک شود که کل آلبوم تا حد ممکن یک دست صدا داده و شخصیتی واحد داشته باشد.

درپایان تنظیم شدت بلندی هر ترک و تبدیل آن به فرمت نهایی جهت تکثیر از دیگر وظایف مرحله مسترینگ می باشد.

آموزش میکس و مسترینگ در استودیو خانه مسترینگ

آموزش میکس و مسترینگ   یکی دیگر از دوره های تخصصی تولید موسیقی در خانه مسترینگ  می باشد. بعد از خلق یک اثر موسیقایی نوبت به میکس و مسترینگ می رسد. در این مرحله صدای ساز ها با هم ترکیب شده و با استفاده و از تکنیک ها و ابزار های خاص زوائد و به اصطلاح کثیفی های کار گرفته شده و بر کیفیت صدا ها افزوده می گردد و بعد از اضافه شدن افکت های متنوع تبدیل به یک فایل میکس شده می شود. در مرحله بعد یعنی مسترینگ تمامی تمهیدات لازم جهت رساندن فایل میکس شده به بالاترین کیفیت ممکن اندیشیده شده و اجرا می گردد.

در اولین جلسه از آموزش میکس و مسترینگ حرفه ای، طریقه راه اندازی استودیوی حرفه ای آموزش داده می شود ابتدا نحوه صحیح آکوستیک کردن اتاق توضیح داده شده و سپس  اجزاء سخت افزاری استودیو مانند انواع میکروفن های استودیویی، کابل‌ها، پری امپلیفایر میکروفن، کامپرسور آنالوگ ، کارت صداو کامپیوتر مناسب جهت کار حرفه ای معرفی و بررسی می شوند. سپس مفاهیم تئوری پایه صنعت صدا مانند نرخ نمونه برداری (سمپل ریت)، عمق بیت، جیتر، و بسیاری موارد دیگر به روشنی توضیح و آموزش داده می شود. آموزش میکس و مسترینگ در خانه مسترینگ  با استفاده از پروژه‌های تمرینی و ارائه آخرین تکنیک‌های میکس و مسترینگ هنرجو را در جهت فراگیری مباحث لازم به صورت تئوری و عملی همراهی خواهد کرد. هنرجو بعد از آشنایی با مباحث تئوری لازم ، آنها را بر روی پروژه‌های واقعی در منزل تمرین کرده  تا  با تمرین بیشتر بر روی آنها توانایی‌های خود را افزایش دهد. علاقه مندان می توانند از بخش آموزش رایگان میکس و مسترینگ اطلاعات اولیه خوبی نسبت به این دوره به دست بیاورند. دوستانی که  به زبان انگلیسی تسلط دارند می تواند به منابع آموزش میکس و مسترینگ  در سایت لیندا و یا ویوز مراجعه نموده واطلاعات ارزنده  و به روزی را دریافت نمایند.

آموزش میکس و مسترینگ حرفه‌ای فرآیندی زمانبر است.

هرچند مباحث تئوری، ابزارها و متدها در ظرف زمانی کوتاه آموزش داده می شوند ولی تشخیص زمان استفاده و همچنین استفاده صحیح از آنها از سوی هنرجو نیازمند تمرین، ممارست و سخت کوشی است. قسمت دوم و اصلی آموزش میکس و مسترینگ داشتن علاقه، حوصله و پشتکار از طرف هنرجو است. بعد از کسب معلومات تئوری، کسب تجربه، کلید موفقیت هنرجو می باشد که قطعا زمان خود را نیاز خواهد داشت. از این رو این تصور که بعد از ۱۲ جلسه آموزش میکس و مسترینگ، فرد به یک مهندس صدای حرفه ای تبدیل می شود چندان واقع گرایانه نیست. انتظار واقعی از دوره آموزش میکس و مسترینگ انتقال کامل و صحیح تمامی اطلاعات و روش‌هاست. در واقع کار اصلی هنرجوی میکس و مسترینگ بعد از اتمام دوره آغاز می شود.

نظرات ویدئویی تعدادی از هنرجویان دوره

نظرات هنرجویان

13 reviews for پکیج آموزش میکس و مسترینگ خانه مسترینگ - ترم اول

 1. ادیب سجادی (خریدار محصول)

  با تشکر از استاد دهنادی ،
  بهترین دوره میکس و مسترینگ که شرکت کردم . همه اصول پایه و پیشرفته با جزییات و مثال تدریس کردند . هرچیزی که لازم داشته باشید برای شروغ و رشد مهارت هاتون در میکس و مسترینگ در این دوره تجربه میکنید. تردید نکنید ، بهترین دوره برای سرمایه گذاری روی خودتون هست.

 2. حسین اسدی (خریدار محصول)

  سالار ترین استاد موسیقی حرفه ای عالی

 3. فرزاد دادخواه (خریدار محصول)

  با سپاس فراوان از استاد عزیز. ممنون از تمام زحماتتون. امیدوارم با ساخت آثار خوب و وقوی، زحمات شما را بتونیم جبران کنیم.. با اینکه تازه دوره رو شروع کردم و نرم افزارم چیز دیگه بوده. ولی مطمئنم شما هنرجو هارو به حد بالاتر از قابل قبول میرسونید. استاد بازم ممنون

 4. آروین احمدی (خریدار محصول)

  سلام و عرض ادب
  دوره واقعا عالی و کامل و کاربردی بود و تمامی مطالب خیلی واضح و روشن بیان شده بودن و از مباحث تئوری تا عملی بی نقص و فوق العاده بود و هر چیزی که برای میکس و مسترینگ در سطح مارکت روز رو لازم هست آموزش داده شده و واقعا بهترینه
  تشکر از استاد دهنادی عزیز

 5. محمد احمدپور (خریدار محصول)

  اول از همه تشکر میکنم از آقای دهنادی بابت نظم و تکامل دوره و اینکه مبحث میکس و مسترینگ واقعا مبحث پیچیده ایه که به جرات میتونم بگم که این یکی از بهترین دوره هایی بود که تا الان دیدم از بحث تئوری بگیریم که من خودم خیلی زود از مباحث تئوری می‌گذرم اما تو این دوره انقدر واضح بیان شد که کلشو دیدم و ایراداتم تو آکوستیک کردن و میکروفون و…. حل شد. بحث عملی هم که فوق العاده بود راحت طبق پروژه همه موارد پیش می‌رفت.. این دوره برای کسایی که میخوان وارد این هنر بشن واقعا لازمه از صفر تا صد یاد میگیرید

 6. Amir Ebrahimi (خریدار محصول)

  کامل ترین و جامع ترین منبع برای میکس و مسترینگ،از توضیحات مربوط به سخت افزار های استودیویی گرفته تا جزئی ترین مطالب و اصطلاحات،به بهترین شکل بیان شده.
  با تشکر از همه زحمات استاد دهنادی عزیز.

 7. محمدرضا آرانی (خریدار محصول)

  مشکلی که پس از اتمام دوره ی آهنگسازی بهش برخورد کردم این بود که حالا باید چکار کنم تا این موسیقی مثل موسیقی های بازار حرفه ای صدا بده! پکیج میکس و مسترینگ این سوال را به بهترین و جامع ترین شکل ممکن پاسخ داد.
  واقعا از استاد سرمد دهنادی بابت ساخت این دوره بسیار تشکر میکنم.

 8. عرفان حامدی (خریدار محصول)

  دوره،دوره جامع و کاربردی هست.تمامی ابزار هایی که برای میکس و مستر نیاز است مورد بررسی قرار می گیرد.تنها چیزی که برای پیشرفت در این زمینه اضافه بر این دوره نیاز است تمرین بسیار زیاد است زیرا تقویت گوش فرایندی زمان بر است و در چند ماه اتفاق نمی افتد

 9. کشاورز (خریدار محصول)

  خوشحالم که بالاخره تونستم یه آموزش کامل و واقعی پیدا کنم،با تشکر

 10. کشاورز (خریدار محصول)

  مرسی استاد ،آموزش بی نقصی بود

 11. کشاورز (خریدار محصول)

  بچه ها تو خرید دوره تردید نکنید ، قشنگ راتون میندازه

 12. ایزدمهر صدقی (خریدار محصول)

  تشکر از اقای دهنادی واسه این دوره بسیار خوب با جزییات بالا و پشتیبانی عالی جزو بهترین دوره هایی بودکه دیده بودم.

 13. بهادر جوادی (خریدار محصول)

  بسیار عالی واقعا هر چیزی که برای میکس و مسترینگ نیاز هست رو یکجا به من آموزش داد، بسیار جامع، منظم و کاربردی همراه با پلاگین های مورد نیاز
  بهترین دوره میکس و مستری که تجربه کردم

.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه(نظر) ارسال کنند.