میکس و مسترینگ

سفارش میکس و مسترینگ

میکس و مسترینگ موسیقی از دیگر فعالیت‌های اصلی خانه مسترینگ است. در اینجا تمامی امکانات سخت‌افزاری، نرم افزاری، آکوستیکی و دانش فنی لازم جهت ضبط ، میکس و ‌ مسترینگ موسیقی  گرد آمده است. امکان میکس و مسترینگ آنلاین نیز در خانه مسترینگ فراهم می باشد. توصیه من برای آن دسته از هنرمندانی که نگاه جدی به آثار خود دارند  یک جمله است:

 

ضبط ، میکس و مسترینگ را جدی بگیرید

ضبط استودیویی

خلق یک اثر هنری نیازمند مصالح مناسب است و در مورد هنر موسیقی این مصالح، ضبط استودیویی و با کیفیت اجرای نوازندگان است. تمامی افرادی که به طور حرفه‌ای در زمینه ساخت موسیقی فعالیت دارند در این نکته اتفاق نظر دارند که زیربنای یک اثر موسیقایی خوش صدا در وهله اول، ضبط با کیفیت اجراست و بعد از آن میکس و مسترینگ حرفه ای. در واقع بدون در اختیار داشتن ترک هایی که با بالاترین کیفیت ممکن و به طور اصولی ضبط شده باشند، عملا انتظار رسیدن به میکس و مستر جهانی منطقی نیست.

به طور کلی ضبط استودیویی شامل مواردی از قبیل، خوش صدایی منبع تولید صدا( ساز یا آواز)، استفاده از میکروفن ها و پری آمپلیفایرهای با کیفیت، تکنیک صحیح استفاده از میکروفن، آکوستیک مناسب محیط، کیفیت بالای مبدل آنالوگ به دیجیتال، معلومات تئوری و عملی مهندس ضبط جهت مقابله با مشکلات مربوط به فاز، نویز، تیونینگ، … و همچنین محیط راحت، دوستانه و الهام بخش جهت افزایش حس خلاقیت در هنگام تولید اثر اشاره کرد.

ضبط استودیویی با استفاده از به روزترین نرم افزارها و سخت افزارها انجام می پذیرد. میکروفن‌های Neumann U87 ، AKG 414 ، Rode K2 و Rode nt5 match paired به همراه پری امپ Universal Audio LA 610 mk2 و کانورتور RME 24bit/192Khz از جمله تجهیزاتی هستند که جهت ضبط آثار مورد استفاده قرار می گیرند. اینجا حداکثر تلاش لازم جهت ایجاد محیطی خلاق و راحت به همراه آکوستیک مناسب جهت تولید موسیقی انجام پذیرفته است. تمامی موارد فوق به علاوه تخصص تئوری و عملی که همیشه مهم ترین رکن است، تضمین کننده ضبط با کیفیت وکال، گیتار، ساز های بادی و سازهای زهی شما خواهد بود. بعد از آهنگسازی و تنظیم، ضبط ، میکس و مسترینگ موسیقی  مراحل بعدی تولید یک اثر هستند که ضبط استودیویی قدم نخست در این چرخه است و باید با بهترین کیفیت ممکن انجام پذیرد.

لطفا جهت اطلاع از هزینه خدمات ضبط استودیویی به صفحه هزینه ها و جهت اطلاع از شرایط همکاری خانه مسترینگ اینجا کلیک کنید.

در خانه مسترینگ

میکس آهنگ

بعد از ضبط استودیویی نوبت به میکس می رسد. میکس آهنگ به طور خلاصه عبارت است از ادغام دو یا چند ترک مختلف جهت دستیابی به یک ترک واحد که از نظر شنیداری دارای کیفیت مطلوب باشد.شاید در نگاه اول میکس آهنگ صرفا کم یا زیاد کردن صدای ترک های مختلف به نظر برسد اما در عمل، میکس فرایندی بسیار پیچیده و در عین حال هنری است. تشخیص فرکانس های مزاحم، تشخیص و رفع مشکلات مربوط به فاز، انتخاب فضای صحیح برای هر ساز، محدود کردن رنج دینامیک به نحوی که زنده بودن قطعه لطمه نبیند، ایجاد انرژی کافی در درامز، داشتن خط آوازی شفاف و واضح، استفاده از افکت های مناسب در زمان صحیح و صد ها مورد دیگر که متناسب با ژانر اثر متفاوت خواهد بود میکس آهنگ را عملی پیچیده و نیازمند تخصص تئوری و عملی بالا نموده است.

علاوه بر تخصص، دستیابی به میکس آهنگ ایده آل، نیازمند عوامل متعددی از جمله اصوات ضبط شده با کیفیت، پردازشگرهای حرفه‌ای، میکسر نرم افزاری یا سخت افزاری به روز، اسپیکرهای مانیتورینگ متعدد و دقیق، و مهمتر از همه فضای آکوستیک حرفه ای و کنترل شده می باشد. البته این نکته را هرگز نباید از نظر دور داشت که کیفیت نهایی یک میکس رابطه مستقیم با کیفیت صدا های خام ضبط شده دارد و میکس، مصداق بارز این مثل قدیمی است که می گوید ” از کوزه همان برون تراود که در اوست”. این به آن معناست که عدم توجه به کیفیت صدای ضبط شده و یا بانک سمپل استفاده شده می تواند میکس نهایی را دچار مشکل نماید. به عبارت دیگر انتظار داشتن یک میکس طراز اول از آهنگی که صداهایش قبل از میکس کیفیت قابل قبول ندارند انتظاری دور از واقع است.

میکس حرفه‌ای

در خانه مسترینگ

میکس آهنگ شما با بالاترین کیفیت ممکن انجام خواهد شد. علاوه بر تخصص و دانش روز، وجود چندین سیستم مانیتورینگ مختلف از جمله اسپیکرهای Focal twin 6be و Mackie hr624، پردازشگر UAD2، پردازش ۲۴ بیت ۱۹۲ کیلو هرتز، میکسر سخت افزاری Roland vs700 و فضای آکوستیکی کنترل شده، کیفیت میکس آهنگ شما را تضمین می‌کند.

لطفا جهت اطلاع از هزینه میکس آهنگ به صفحه هزینه ها مراجعه بفرمایید.

لازم به ذکر است امکان ارسال آثار شما از طریق اینترنت جهت میکس فراهم است. جهت اطلاع از شرایط ارسال  آثار به شیوه میکس و مسترینگ مراجعه بفرمایید.

 برای مطالعه بیشتر

مسترینگ موسیقی

مسترینگ موسیقی آخرین مرحله در چرخه تولید اثر موسیقیایی قبل از تکثیر در غالب نوار مغناطیسی، CD و یا DVD می باشد. مسترینگ موسیقی آخرین فرصت برای اصلاح اشکالات شنیداری اثر و همچنین رساندن کیفیت آن به حداکثر ممکن می‌باشد. به نحوی که اثر مستر شده در گستره وسیع و متنوعی از سیستم های باز پخش از آی پد گرفته تا داخل اتوموبیل، یکپارچگی و کیفیت خود را به طور نسبی حفظ نماید. از نگاهی دیگر مسترینگ موسیقی به نوعی مرحله کنترل کیفی و همچنین تخصصی‌ترین و دقیق‌ترین مرحله در فرایند تولید یک آلبوم موسیقی است.اهمیت این مرحله به حدی بالاست که در کشورهای دارای صنعت موسیقی پیشرفته مراکزی مجزا صرفا جهت مسترینگ موسیقی دایر است و مهندسی مسترینگ شاخه‌ای مجزا و تخصصی، در مجموعه مشاغل مربوط به تولید موسیقی می‌باشد.

مسترینگ موسیقی بسیار فراتر از بالا بردن میزان Loudness و یا استفاده از اکولایزر است. با استفاده از تکنیک های پیشرفته مسترینگ امکان تغیر بالانس سازها، افزایش و یا کاهش حالت استریو در محدوده ای خاص از رنج فرکانسی، بالا بردن صدای کیک درام و همزمان محدود کردن صدای بیس، رفع صدای “س” و “ز” آزار دهنده وکال بدون تیره شدن فضای میکس و بسیاری موارد دیگر امکان پذیر است.علاوه بر موارد فوق استفاده از یک گوش متخصص، دقیق، تازه نفس و درعین حال بی طرف که درگیر مراحل ساخت اثر نبوده، در مرحله مسترینگ موسیقی کمکی شایان در تشخیص مشکلات پنهان شنیداری و رساندن کیفیت آن به حد کمال می باشد.

در وهله اول مسترینگ موسیقی به صورت حرفه ای نیازمند تخصص بالاست. مهندس مسترینگ دارای گوش بسیار دقیق و تیون شده بوده و با دانش فنی بالا و احاطه بر تکنیک های مسترینگ، مشکلات شنیداری اثر و راه حل آن ها را به سرعت تشخیص خواهد داد. اما علاوه بر تخصص، یک گوش دقیق نیازمند محیط آکوستیکی بسیار حرفه ای و سیستم مانیتورینگ کالیبره شده و دقیق می باشد. بدون داشتن اتاقی با آکوستیک محاسبه شده و اسپیکر تیون شده و با رزولوشن بالا، انجام فرایند مسترینگ نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

 بدون رعایت موارد فوق الذکر  اثری که در داخل اتاق و بر روی اسپیکر شخص مستر کننده بسیار خوش صدا به گوش می رسد و از بالانس فرکانسی خوبی برخوردار است، درهنگام شنیدن در داخل اتومبیل دارای باس بسیار بالا و غیر شفاف باشد و همین اثر در سیستم “های فای” یکی از دوستان به طور کامل باس خود را از دست بدهد و این تنها یک نمونه از صدها مواردی است که مسترینگ موسیقی غیر حرفه ای مسبب آن است.

بعد از ضبط ، میکس و مسترینگ موسیقی می تواند کیفیت های پنهان صوتی اثر را آشکار نماید.

این کیفیت ها گاه مثبت و گاه منفی هستند مثلا بعد از میکس و مسترینگ ممکن است مشخص شود کیفیت گیتار بیس از ابتدا خوب نبوده است.    این عدم کیفیت در شلوغی کار گم بوده  ولی بعد از میکس و مسترینگ و تراز شدن طیف فرکانسی این عدم کیفیت به گوش می رسد. این موارد عموما بعد از میکس مشخص می شود و بهتر استدر همان مرحله  اصلاح گردد.

هنر مسترینگ

در خانه مسترینگ

همواره کیفیت  اولویت شماره یک ما بوده و هست. اینجا همه موارد لازم جهت دستیابی به بالاترین حد کیفیت فراهم آمده است که از آن جمله می توان به اتاق تیون شده به همراه آکوستیک حرفه ای، سیستم مانیتورینگ کالیبره شده بر اساس استاندارد K system، کانورتور RME ، پراسسورهای  UAD2، و مانند همیشه مهمترین عامل که همان تخصص و علم روز است اشاره کرد.

در اینجا خدمات  به دو شکل استاندارد و تفکیکی ارائه می گردد. در حالت استاندارد یک ترک استریو که خروجی مرحله میکس می باشد  جهت مسترینگ تحویل استودیو می شود حال آنکه در حالت تفکیکی هر میکس به حداکثر ۶ بخش تفکیک می شود. به عنوان مثال سازهای بیس در یک ترک، همه وکال ها در ترک دوم، بقیه سازها در ترک سوم و درامز در ترک چهارم. در روش  تفکیکی عملا دست مهندس مسترینگ برای کنترل قطعه بازتر بوده و نتیجه بهتری حاصل می گردد اما از آنجا که این روش وقت گیرتر و پیچیده تر می باشد  هزینه بالاتری را نسبت به مسترینگ استاندارد  طلب می کند.

مسترینگ موسیقی مبحثی بسیار مفصل است و علاقه مندان می توانند جهت مطالعه بیشتر به مقاله “مسترینگ به زبان ساده” در بخش مقالات مراجعه فرمایند.

لطفا قبل از ارسال آثار جهت مسترینگ، شیوه میکس و مسترینگ  را به دقت مطالعه فرموده و همچنین جهت اطلاع از هزینه مسترینگ، به صفحه هزینه ها مراجعه فرمایید.

برای مطالعه بیشتر

اهمیت ضبط ، میکس و مسترینگ موسیقی

ضبط ، میکس و مسترینگ موسیقی  به ترتیب بعد از مرحله آهنگسازی و تنظیم بسیار با اهمیت می باشد. به طوری که سهل انگاری در ضبط سبب کاهش کیفیت میکس و سهل انگاری در میکس سبب کاهش کیفیت مسترینگ می گردد. در واقع از همان لحظه ای که صدایی را ضبط و یا انتخاب می کنیم باید کیفیت محصول نهایی را در نظر داشته و مشکلات را در همان وهله نخست حل نماییم. خانه مسترینگ مفتخر است که تخصص لازم را در مباحث مربوط به ضبط ، میکس و مسترینگ  موسیقی  و صدا دارا بوده و کیفیت خروجی قابل تضمینی را ارائه می نماید.

این روزها تعدادی افرادی که بدون دانش لازم  و تجهیزات کافی  میکس و مسترینگ   انجام می دهند بسیار زیاد است  اما اگر به کیفیت کار خود اهمیت می دهید با صرف هزینه ای کمی بیشتر به متخصص میکس و مسترینگ مراجعه کنید. برای آگاهی از هزینه خدمات ضبط ، میکس و مسترینگ موسیقی به بخش هزینه ها مراجعه بفرمایید.

خانه مسترینگ برای آن دسته از عزیزانی که علاقه مند به فرا گیری هنر میکس و مسترینگ و همچنین آهنگسازی هستند، در بخش آموزش های خود دوره آموزش میکس و مسترینگ و دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم را ارائه می نماید.