شیوه میکس و مسترینگ در خانه مسترینگ

شرایط عمومی همکاری و شیوه میکس و مسترینگ

قبل از ذکر شیوه میکس و مسترینگ موارد عمومی  جهت همکاری را بررسی خواهیم کرد. شیوه میکس و مسترینگخانه مسترینگ  از پذیرفتن  وتولید آثاری که به هر نحو با قوانین جمهوری اسلامی ایران منافات دارند معذور است. برخی از این موارد در زیر آمده است:
الف) تک خوانی بانوان
ب) موسیقی رپ و زیر شاخه های آن
ج) موسیقی Heavy Metal
د)ترانه های سیاسی و اشعاری که به هر شکل با عرف جامعه در تناقض باشد.

تحویل اثر نهایی  مشروط به تسویه کامل بوده و خانه مسترینگ از تحویل نهایی پروژه قبل از تسویه کامل معذور است.

شیوه میکس و مسترینگ  در خانه مسترینگ به دو شکل است.  اول روش از راه دور میباشد. در این حالت بعد از هماهنگی ، پروژه  توسط اینترنت  برای خانه مسترینگ ارسال می گردد و پس از انجام کار،  قطعه  با کیفیت MP3 128  برای مشتری ارسال خواهد شد. پس از تست، صاحب اثر نظرات خود را اعلام کرده و بر طبق آن کار نهایی شده  و اثردر فرمت دلخواه مشتری  به همراه اطلاعات مکتوب برای مشتری ارسال خواهد شد.

دوم، شیوه میکس و مسترینگ  حضوری است . در این حالت صاحب اثر همراه با پروژه به خانه مسترینگ مراجعه کرده صحبت های اولیه در ارتباط با فرم وسبک کار انجام می پذیرد. پس از میکس یا مسترینگ اولیه و شنیدن کار در محل استودیو، بر طبق نظر مشتری کار نهایی می گردد.

نکات قابل ذکر:

۱ حداقل زمان استاندارد برای میکس و یا مسترینگ و همچنین تست  و نهایی کردن پروژه  سه روز  کاری است. میکس و مسترینگ یک جلسه ای و سر پایی!!! به دلیل ماهیت سیستم شنوایی انسان که به مرور زمان دقت خود را از دست می دهد، استاندارد نبوده و هرگز به عنوان خروجی نهایی خانه مسترینگ  تلقی نخواهد شد.

۲ بعد از اتمام کارنیمی از زمان هر ترک به عنوان دمو جهت تست و مقایسه به مشتری تحویل داده می شود و یا کل کار به صورت حضوری در محل استودیو به سمع مشتری خواهد رسید.

۳- تا قبل از تسویه کامل، کار نهایی شده به طور کامل تحویل داده نخواهد شد.

۴ در صورت تمایل عقد قرارداد کتبی در محل خانه مسترینگ  امکانپذیر می باشد.

۵ تا قبل از تسویه کامل، خانه مسترینگ از تحویل نسخه نهایی معذور است.

شرایط فنی لازم جهت میکس:

 1. پیشنهاد خانه مسترینگ ، اکسپورت پروژه به صورت فایل OMF می باشد اما در صورتی که این امکان فراهم نبود.فایل ها به صورت WAVEیا IAFF، تک به تک اکسترکت شده قبل از اکسترکت کردن دقت شود که همه ترک ها با هم و از زمان ۰۰:۰۰:۰۰ آغاز شوند.
 2. هیچگونه افکتی بر روی ترک ها موجود نباشد مگر افکتی که جزء خود صداست مثلا یک صدای خاص گیتار الکتریک.
 3. در هنگام اکسپورت کردن گزینه Dithering غیر فعال بوده و عمل اکسپورت با همان Sample rate  و Bit Depth ارجیتال ترک انجام شود.
 4. دقت شود در هنگام اکسپورت، ترک ها از ۶dbfs- تجاوز نکنند.

شرایط فنی لازم جهت مسترینگ:

 1. اگر چه یک میکس غیرحرفه ای بعد از مسترینگ خوش صدا تر میشود اما همیشه رفع تمام ایرادهای یک میکس بد در مرحله مسترینگ امکانپذیر نیست. پس بهتر آنست تمام تلاش خود را در جهت دستیابی به صدای دلخواه در مرحله میکس وقبل از فرستادن فایل نهایی جهت مسترینگ انجام دهید.
 2. میکس نهایی شما از نظر شدت بلندی صدا نباید از ۶dbfs- تجاوز کند. از به کار بردن هر گونه افکت دینامیک نظیر کمپرسور یا لیمیتر و یا انجام فرایند Normalize بر روی میکس نهایی خود به شدت خودداری کنید. هر گونه دیستورشن ویا کلیپ در مرحله مسترینگ قابل اصلاح نیست.
 3. نویزها و صداها ی اضافه را در مرحله میکس حذف کنید. حذف نویز در یک تک ترک بسیار ساده تر از زمانی است که چند ترک با هم میکس شده اند. در حقیقت در بسیاری اوقات حذف نویزهای ناخواسته در مسترینگ امکان پذیر نمی باشد.
 4. در صورتی که آهنگی نیاز به fade in یا fade out دارد حتما در فرم قید شود.
 5. دقت شود تمام سازها و مهمتر آواز کاملا کوک باشند. در مسترینگ تیون کردن یک صدا در بین بقیه صداها امکان پذیر نمی باشد.
 6. از فرستادن فایل با فرمت MP3 خودداری کنید و در عوض فایل ها را با فرمت WAVE, AIFF ویا Audio CD جهت مسترینگ ارسال فرمایید.
 7. Bit depth میکس نهایی باید ۲۴bit یا ۳۲bit باشد و از به کار بردن dithering بر روی آن خود داری گردد.
 8. Sample rate اثر بین ۴۴۱۰۰hz تا ۱۹۲khz قابل قبول است.
 9. همیشه از فایل خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و هیچگاه تک نسخه اصلی را جهت مسترینگ ارسال نفرمایید.

شیوه میکس و مسترینگ در خانه مسترینگ مشابه شیوه میکس و مسترینگ در بهترین استودیو های دنیاست.