ریورب

ریورب چیست

ریورب چیزی جز بازتاب های بیشمار صدا در کسری از ثانیه نیست. رفتار صدا تا حدی شبیه رفتار نور می باشد به این معنی که پس از برخورد به سطح یا جذب شده، یا عبور کرده و یا منعکس می شود. دو  دیوار موازی را تصور کنید که از جنس آینه می باشند وقتی شما بین  این دو دیوار قرار می گیرید تصویر تان تا بی نهایت امتداد می یابد و تکرار می شود. ریورب هم چیزی نیست جز اتفاقی مشابه همین مثال منتها برای صدا.

وقتی شما در اتاق صدایی تولید می کنید، این صدا به همه سطوح موجود در اتاق از جمله دیوارها برخورد می کند و منعکس می شود. هر چه تعداد سطوح موازی بیشتر و جنس سطوح سخت تر و غیر قابل نفوذ تر باشد تعداد انعکاس ها بیشتر خواهد بود. صدای انعکاس یافته به سطح دوم برخورد می کند و مجدد منعکس می شود به سطح سوم برخورد می کند و باز منعکس می شود و اینقدر این روند ادامه می یابد تا انرژِی صدا به صفر برسد. نتیجه این فرایند ایجاد یک کپی مبهم از صدای اصلی است که بسته به جنس دیوارها و اندازه اتاق و چیدمان آن،  شخصیت صوتی متفاوتی خواهد داشت. بارز ترین  مثال از ریورب طبیعی ، طنینی است که در هنگام آواز خواندن در حمام ایجاد می شود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی دیجیتال این طنین طبیعی به صورت مصنوعی قابل تولید است. به این افکت صوتی ریورب گفته می شود. با استفاده از ریورب می توان صداها را وارد فضاهایی کرد که در واقعیت وجود ندارد.سازی که کاملا خشک ضبط شده با اضافه کردن ریورب مصنوعی، تبدیل به اجرایی در یک سالن بزرگ می شود. همچنین با استفاده از ریورب می توان به مبکس عمق دادو صداها را به صورت مصنوعی دور یا نزدیک کرد.

در دوره آموزش میکس و مسترینگ در خانه مسترینگ  به صورت حرفه ای با انواع ریورب و کاربرد های آن به صورت تخصصی آشنا می شوید.