خانه مسترینگ

خانه مسترینگ

استودیوی شخصی سرمد دهنادی

آهنگسازی و تنظیم

آهنگسازی و تنظیم چیست ؟

آهنگسازی و تنظیم اولین مرحله از چرخه تولید یک اثر موسیقایی است و به جرات می توان گفت که هنری ترین بخش آن نیز می باشد.آهنگسازی و تنظیم آهنگساز پس از دریافت شعر و صحبت های اولیه با شاعر و خواننده اقدام به ساخت آهنگ می نماید. آهنگ ساخته شده باید از نظر تونالیته با صدای خواننده همخوانی داشته و از نظر  سبک آهنگسازی و تنظیم نیز مکمل صدای خواننده و همچنین حس شعر باشد. بسیار مشاهده شده که یک شعر غمگین با ریتم تند همراه شده  که عملا تمامی حس شعر و شاعر را از میان برده و یا آهنگ در سبکی تنظیم شده که مناسب صدای خواننده و یا مفهوم شعر نبوده است. با توجه به ماهیت به شدت هنری آهنگسازی و تنظیم ، برخورد کاسب کارانه و بازاری معضل دیگری است که دنیای آهنگسازی این روزها با آن دست به گریبان است.

 

مراحل آهنگسازی و تنظیم در خانه مسترینگ

در استودیو “خانه مسترینگ” آهنگسازی و تنظیم در انواع سبک‌های غربی(پاپ، راک، کلاسیک، الکترونیکو…) انجام می پذیرد و امکانات سخت افزاری نظیر سینتی سایزر YAMAHA MONTAGE 8 و ارنجر YAMAHA TYROS 5  به همراه مجموعه‌ای از با کیفیت ترین SOUND LIBRARY های موجود در بازار جهت حصول نتیجه مطلوب گردآوری گردیده است و همچنین به دلیل فراهم بودن تمامی امکانات جهت ضبط با کیفیت، ضبط انواع سازها به صورت زنده نیز امکان پذیر است. لازم به ذکر است خانه مسترینگ مجموعه نسبتا کاملی از ترانه را در اختیار دارد که آماده واگذاری به هنرمندان گرامی می باشد.

آهنگسازی و تنظیم شامل مراحل زیر  است:

۱– انتخاب شعر و تصمیم پیرامون سبک کلی کار

۲- عقد قرار داد و پرداخت ۴۰ درصد مبلغ کل

۳- ساخت ماکت آهنگ و تایید آن از سوی سفارش دهنده

۴- پرداخت ۳۰ درصد مبلغ کل جهت ادامه کار

۵- تنظیم آهنگ و تایید مجدد آن از سوی خواننده

۶- ضبط وکال و پرداخت ۳۰ درصد باقی مانده جهت انجام میکس و مسترینگ

۷- میکس و مسترینگ آهنگ و تحویل نهایی اثر 

در خانه مسترینگ ۴۰ درصد هزینه آهنگسازی و تنظیم در هنگام عقد قرارداد  به عنوان پیش پرداخت،   ۳۰ درصد بعد از تایید ماکت آهنگ و ضبط وکال اولیه    و ۳۰ درصد هم در هنگام تحویل آهنگ نهایی دریافت می گردد. شروع ساخت آهنگ پس از برقراری تماس  و انجام صحبت های اولیه پیرامون سبک موسیقی و ترانه  و پس از امضا قرارداد رسمی صورت می پذیرد. و تمامی نقل و انتقال های مالی از ابتدا در قرارداد آهنگسازی ذکر خواهد شد. آهنگسازی در خانه مسترینگ توسط شخص من (سرمد دهنادی) انجام می پذیرد.

نمونه قرارداد آهنگسازی

برای اطلاع از هزینه آهنگسازی و تنظیم اینجا کلیک کنید.

آهنگسازی و تنظیم


معیار های انتخاب تنظیم کننده و آهنگساز جهت همکاری

این روزها با گسترش امکانات دیجیتال و انبوه نرم افزارهای قفل شکسته، امکانات حرفه ای آهنگسازی به طور کامل در اختیار خیلی از علاقه مندان به هنر آهنگسازی و تنظیم قرار دارد. نکته مهم در این میان آن است که به صرف داشتن بهترین صدا ها و تجهیزات شخص تبدیل به آهنگسازی توانا نمی شود. در واقع مهمترین عامل موفقیت آهنگساز علم موسیقایی و تجربه وی در زمینه سبک های مختلف و همچنین آگاهی از دانش های موسیقی نظیر هارمونی، کنترپوان، ارکستراسیون و غیره می باشد.

علم موسیقایی

آهنگسازی چیره دست به حساب می آید که توانایی ساخت یک اثر ارکسترال در کنار یک اثر الکترونیک را نیز داشته باشد. امروزه بسیار مشاهده میشود دوستانی اقدام به آهنگسازی و تنظیم می نمایند که هیچ گونه اطلاعی تئوری از این کار نداشته و حتی در برخی موارد تنالیته اثر خود را نیز نمی دانند. به بیان خلاصه چیدن لوپ ها در کنار هم و استفاده از آرپژهای موجود در نرم افزار ها آهنگسازی نیست.

امکانات و تجهیزات

بعد از علم موسیقی نوبت به امکانات و تجهیزات حرفه ای می رسد. اگرچه با پیشرفت فناوری الکترونیک کیفیت عمومی تجهیزات ارتقاء یافته است ولی همچنان استفاده از تجهیزات حرفهای و گران قیمت در تعیین کیفیت نهایی اثر بسیار تاثیرگذاراست. علاوه بر تجهیزات الکترونیکی و البته مهم تر از آن، آکوستیک محیط و فضای کار می باشد. به بیان دیگر خروجی بهترین تجهیزات در محیط آکوستیکی مشکل دار از خروجی تجهیزات متوسط در محیط آکوستیکی خوب می تواند ضعیف تر باشد.

هزینه ها

دست آخر نوبت به هزینه ها می رسد. طیف هزینه های آهنگسازی و تنظیم بسیار گسترده است از حدود صد هزار تومان تا ده میلیون تومان متغیر است. هزینه صحیح قطعا جایی در میانه این طیف است. ارقام بسیار ارزان عموما به دلیل بی تجربه گی و عدم وجود علم کافی و یا نبود امکانات مناسب می باشد البته شاید در مواردی با وجود همه امکانات و شرایط، آهنگساز تصمیم به پایین آوردن هزینه هاگرفته باشد که البته بسیار نادر است.

از طرف دیگر هزینه های بسیار گزاف نیز عموما از طرف آهنگسازان مطرح اعلام می گردد و همانطور که در جامعه مشهور است مقدار زیادی از این مبلغ، هزینه شهرت آن هنرمند می باشد . برای دوستانی که به دنبال کار با کیفیت و با هزینه معقول  هستند رنج قیمت بین ۱ تا ۳ میلیون مناسب است که بسته به نوع کار و استفاده و یا عدم استفاده از ساز زنده ، گروه همخوان و…. متغیر می باشد.

کلام آخر:

دوستانی که به دنبال کسب موفقیت در بازار موسیقی هستند باید توجه خاصی نسبت به انتخاب همکاران خود مبذول دارند. سبک های تقلیدی، ترانه های تکراری، قدم برداشتن در مسیری که دیگران قبلا بر آن پا گذاشته اند منتهی به موفقیت نخواهد شد. این نو آوری و خلاقیت و تفکر نو است که سبب تمایز کار هنری شما از دیگران و در نتیجه بیشتر دیده شدن آن می گردد.

به امید موفقیت تمامی هنرمندان خوش فکر این مرز و بوم.

سرمد دهنادی

۱۳۹۵/۰۳/۰۴


آهنگسازی و تنظیم ارزان | آهنگسازی و تنظیم حرفه ای | سفارش آهنگسازی و تنظیم