آموزش میکس و مسترینگ

آموزش میکس و مسترینگ  در خانه مسترینگ به صورت حضوری یا غیر حضوری برگزار میشود. این دوره  توسط شخص من (سرمد دهنادی) در خانه مسترینگ طراحی  شده و  برگرفته از دوره  تولید موسیقی دانشگاه برکلی آمریکا است و در آن  تمام موارد جهت فراگیری میکس و مسترینگ یک اثر موسیقایی گنجانده شده است. با توجه به نیاز روز افزون علاقه مندان و همچنین فراگیر شدن و در دسترس بودن نرم افزار های تولید موسیقی لزوم ارائه دوره آموزشی جامع در جهت ارائه مفاهیم علمی و عملی به هنرجویان در زمینه میکس و مسترینگ بیش از پیش لازم می نماید.

آموزش میکس و مسترینگ صرفا آموزش نرم افزار نیست.

یادگیری نحوه کار با نرم افزارهای حرفه ای از هنرجو یک صدابردار و یا آهنگساز توانا نمی سازد. بسیاری از آموزش های موجود در زمینه میکس و مسترینگ در اصل فقط آموزش کار با نرم افزارها و پلاگین ها می باشند. در واقع هنرجو علاوه بر یادگیری نرم افزارها نیاز مند یادگیری اصول و تئوری های مربوط به صنعت صداست و بدون داشتن این آگاهی ها و تنها با دانستن نحوه کار نرم افزارها هنرجو راه به جایی نخواهد برد.

در دوره آموزش میکس و مسترینگ “خانه مسترینگ”  هنرجو با تمامی مباحث مربوط به صدای دیجیتال و آنالوگ و مفاهیم تئوریک آشنا خواهد شد.  شرکت در این دوره نیازمند پیش نیاز خاصی نیست.  علاقه مندان می توانند به طور مجزا و یا در حین شرکت در کلاس های آموزش آهنگسازی و تنظیم در این دوره نیز شرکت نمایند. طول این دوره ۱۲ جلسه ۹۰ دقیقه ای می باشددر پایان دوره ، هنرجو قادر خواهد بود یک اثر موسیقی مشتمل بر چند لاین را با استفاده از انواع ابزار های دیجیتال و آنالوگ میکس کرده و سپس مشکلات میکس را با استفاده از آموخته هایش از دوره آموزش میکس و مسترینگ برطرف نموده و اثر را مستر نماید.

لازم به ذکر است هنرجو به هیچ عنوان نباید پایان دوره آموزش میکس و مسترینگ را به معنی انتهای مسیر فراگیری  بپندارد بلکه در واقع پایان این دوره به نوعی آغاز راه بوده و هنرجو نیازمند مطالعه، تمرین و تحقیق بیشتر می باشد.

میکس و مسترینگ چیست؟

همه ما که دست اندر کار موسیقی هستیم بارها و بارها عبارت میکس و مسترینگ را شنیده‌ایم. خیلی ها از چند و چون آن آگاهی داریم و خیلی ها هم اطلاعات کم داشته و بعضا بی اطلاع هستیم در اینجا سعی می کنم به طور خلاصه میکس و مسترینگ را برای عزیزانی که نسبت به این مقوله آشنایی ندارند توضیح دهم .

میکس

در استودیو های ضبط صدا، صدای هر ساز را در یک ترک جداگانه ضبط می کنند . گاه حتی اگر سازی را به صورت استریو ضبط کنند کانال چپ را در یک ترک و کانال راست را در ترک دیگر ضبط می کنند . به این ترتیب یک آهنگ کامل می تواند از تعداد زیادی ترک مجزا تشکیل شده باشد و این تعدادگاهی به عدد ۱۰۰ و یا بیشتر هم می رسد. میکس صوتی در واقع ادغام این ترک ها و تبدیل آن به یک ترک واحد است که آن ترک واحد همان آهنگ ماست.

اولین مرحله میکس  تمیزکردن و حذف نویزهای ناخواست و منظم کردن ترک ها از نظر زمانی  است. بعد از آن نوبت به بالانس کردن شدت صدای ترک ها می رسد  به طوری که در هر لحظه صدای اصلی و صدا های همراهی کننده کاملا قابل تشخیص باشند . سپس مرحله بالانس فرکانس هاست. در میان ترک ها ممکن است چند ترک که همزمان صدا می دهند از نظر محتوای فرکانسی و هارمونیک ها همسان باشند.

سپس نوبت به اضافه کردن افکت های متنوع در جهت جذابیت بخشیدن به اثر می رسد. در این مرحله خلاقیت مهندس صدا نقش تعیین کننده ای ایفا می کند . در مرحله نهایی مجددا صداها از نظر بلندی بالانس شده و میکس در سیستم های مختلف پخش می شود تا از درستی میکس اطمینان حاصل گردد. در تمامی این مراحل سیستم مانیتورینگ دقیق و آکوستیک مناسب نقش بسیار پررنگی در کیفیت خروجی اثر ایفا می کند.

مسترینگ

وقتی میکس آهنگ  در قالب یک فایل صوتی آماده شد، نوبت به مسترینگ اثر می رسد. فلسفه اصلی مرحله مسترینگ چک کردن مجدد میکس توسط یک گوش تازه  در محیطی با آکوستیک و سیستم مانیتورینگ بسیار بهتر از استودیوی میکس می باشد. قطعا در مرحله میکس ایراداتی ولو جزیی وجود دارد که از گوش مهندس میکس پنهان مانده است. این ایرادات می تواند به علت آکوستیک خاص استودیو میکس، سیستم مانیتورینگ ، عدم دقت مهندس میکس و یادلایل دیگر باشد. در استودیوی مسترینگ به دلیل آکوستیک حرفه ای و سیستم مانیتورینگ فوق دقیق و همچنین گوش ورزیده مهندس مسترینگ این ایرادات کشف و نسبت به رفع آن تا جای ممکن اقدام می گردد. نکته مهم آن است که به دلیل میکس بودن کار دست مهندس مسترینگ برای پردازش ترک به اندازه زمان میکس باز نیست چرا که هر تغییری بر روی تمام صداها تاثیر می گذارد.

وظیفه اصلی مسترینگ بالانس کرد صدای ترک به نحوی است که در گستره وسیعی از سیستم های صوتی به طور نسبی خوب صدا دهد. از اسپیکر سینما گرفته تا هدفون های کوچک تو گوشی و اسپیکر موبایل و لپ تاپ. همچنین در مسترینگ آلبوم سع می شود فضای تک تک آهنگ ها طوری به هم نزدیک شود که کل آلبوم تا حد ممکن یک دست صدا داده و شخصیتی واحد داشته باشد.

درپایان تنظیم شدت بلندی هر ترک و تبدیل آن به فرمت نهایی جهت تکثیر از دیگر وظایف مرحله مسترینگ می باشد.

آموزش میکس و مسترینگ در استودیو خانه مسترینگ

آموزش میکس و مسترینگ   یکی دیگر از دوره های تخصصی تولید موسیقی در خانه مسترینگ  می باشد. بعد از خلق یک اثر موسیقایی نوبت به میکس و مسترینگ می رسد. در این مرحله صدای ساز ها با هم ترکیب شده و با استفاده و از تکنیک ها و ابزار های خاص زوائد و به اصطلاح کثیفی های کار گرفته شده و بر کیفیت صدا ها افزوده می گردد و بعد از اضافه شدن افکت های متنوع تبدیل به یک فایل میکس شده می شود. در مرحله بعد یعنی مسترینگ تمامی تمهیدات لازم جهت رساندن فایل میکس شده به بالاترین کیفیت ممکن اندیشیده شده و اجرا می گردد.

بعضی از سر فصل های دوره عبارتند از:

 • Monitoring System
 • Analog VS Digital
 • Mix Preparation
 • Timing Correction
 • Compression
 • EQ and frequency- based processors
 •  Time Based  dsp
 •  Automation
 • Advanced mix techniques
 • Vocal Mixing
 • Drum Mixing
 • Mix Reference
 • Mastering Techniques
 • CD Preparation

آموزش میکس و مسترینگ در خانه مسترینگ که البته با استفاده از پروژه های واقعی و ارائه آخرین تکنیک های میکس و مسترینگ هنرجو را در جهت فراگیری مباحث لازم به صورت تئوری و عملی همراهی خواهد کرد. هنرجو بعد از آشنایی با مباحث تئوری لازم ، آنها را بر روی پروژه های واقعی در استودیو تمرین کرده و تعدادی پروژه واقعی به عنوان تکلیف دریافت می کند تا در منزل با تمرین بیشتر بر روی آنها توانایی های خود را افزایش دهد.

سرمد دهنادی

۱۳۹۵/۰۳/۱۷

دوره میکس و مسترینگ