آموزش آهنگسازی و تنظیم

آموزش‌ آهنگسازی و ‌تنظیم

آموزش آهنگسازی و تنظیم در خانه مسترینگ دوره‌ای بی‌نظیر است  که درآن تمام مواردی که جهت رسیدن به مرحله آهنگسازی مورد نیاز است تدریس میشود.  این دوره هم به صورت حضوری و یا  غیر حضوری  برگزار شده و از لحاظ هزینه، یکی از ارزانترین دوره‌های آموزش آهنگسازی و تنظیم می باشد که در آن شهریه به صورت اقساطی دریافت میشود. همچنین یک ترابایت سمپل و پلاگین رایگان نیز در مرحله تنظیم به هنرجو تقدیم خواهد شد.

 در دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم  خانه مسترینگ،  برخلاف سایر روش‌های غیر آکادمیک که فقط آموزش کاربری نرم‌افزار است،  خود موسیقی  به صورت علمی آموزش داده شده و آموزش نرم‌افزار به عنوان یک وسیله کمکی در نظر گرفته می شود.

 مدت زمان هر دو دوره آموزش آهنگسازی حضوری و غیر‌حضوری ۲۰ جلسه است .  جلسات حضوری ۹۰ دقیقه بوده و در محل استودیو به صورت خصوصی برگزار می شود. در حالت غیر حضوری، هنرجو فایل تصویری بسیار باکیفیت از محتوای جلسه را از طریق لینک دانلود دریافت می نماید. میانگین مدت زمان فایل های ویدئویی به دلیل عدم محدودیت زمانی، برای هر جلسه  حداقل ۱۲۰ دقیقه خواهد بود.  لطفا جهت آگاهی از جزئیات دوره‌ها و شرایط ثبت نام، و آگاهی از تخفیف های دوره‌ای  لطفا بر روی لینک های  زیر کلیک بفرمایید.

در خانه مسترینگ دوره آهنگسازی و تنظیم در ۵ ماه به پایان می رسد. در طول این دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم ، به طور خلاصه ، تمامی موارد لازم جهت تولید یک اثر موسیقایی گنجانده شده و گذراندن همه و یا بخشی از آن به هنرجویانی که تمایل به ساخت و تولید موسیقی باکلام و یا بی کلام دارند شدیدا توصیه می شود. علاوه بر افراد مبتدی، این دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم، برای  افرادی که تا حدی با موسیقی آشنایی دارند نیز مفید خواهد بود و سبب بسط و گسترش معلومات این دوستان می گردد.

سلفژ مقدماتی

در دوره آموزش آهنگسازی در “خانه مسترینگ “سلفژ و صداسازی آواز گنجانده شده تا موزیکالیته در هنرجو زنده شده و شکوفا گردد.

تکنیک پیانو

در دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم  تمرینات تکنیک پیانو به عنوان ساز مادر آهنگسازی در کل دوره وجود خواهد داشت.

ارکستراسیون

در دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم، ابتدا سازها تک به تک بررسی شده و پس از پیدا کردن معادل نرم افزاری صدای آنها، کار بر روی ساخت قطعات موسیقی با استفاده از آنها آغاز می شود.

ملودی سازی

در دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم ساخت ملودی و هارمونیزه کردن آن و همچنین ترکیب چند ملودی به صورت همزمان آموزش داده و تمرین خواهد شد.

هارمونی

در دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم، آکوردشناسی و هارمونی مقدماتی به عنوان زیربنای ساخت آثار موسیقی باارزش تدریس می شود.

تئوری موسیقی

در دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم نکات پر اهمیت تئوری موسیقی از دید آهنگسازی آموزش داده می شود.

آموزش نرم افزار آهنگسازی

امروزه اکثر مراحل ساخت یک اثر موسیقایی در داخل نرم افزار های تولید موسیقی و یا به عبارت دیگر نرم افزار های موسوم به DAW که مخفف عبارت Digital Audio Workstation می باشد انجام می پذیرد. از این رو اکثر موزیسین ها نیازمند داشتن دانش و اطلاع کافی از نحوه استفاده، امکانات و کاربری نرم افزار آهنگسازی و تولید موسیقی می باشند.

وجه تمایز دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم در خانه مسترینگ با سایر دوره‌ها

مهم ترین تفاوت دوره آهنگسازی  در خانه مسترینگ  با دوره های مشابه، برنامه داشتن و هدفمند بودن آن است.  بعد از نصب و راه اندازی و گرفتن صدای پیانو از کامپیوتر، کار بر روی تئوری موسیقی به عنوان پایه هنر آهنگسازی آغاز میشود و به موازات آن، تکنیک پیانو و سلفژ نیز به عنوان دو عنصر کلیدی برای هر موزیسین تدریس خواهد شد. بعد از تئوری، آکوردشناسی و هارمونی به صورت قدم به قدم آموزش داده شده و سپس کار در محیط نرم افزار آغاز می شود. شناخت تک به تک سازها و اینکه چگونه در کامپیوتر صدای آنها به بهترین شکل ممکن تقلید شود، مرحله بعدی است. در انتهای این مرحله است که هنرجو به طور معجزه آسایی توانایی ساخت آثار موسیقی را در خود حس خواهد کرد

در پایان دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم، هنرجو قادر خواهد بود بر روی یک ترانه ملودی ساخته و پس از هارمونیزه کردن ملودی، با کمک کامپیوتر و همچنین ضبط ساز زنده، آن را تنظیم نموده و به عنوان یک کار حرفه ای ارائه نماید. تمامی جلسات دوره حضوری آموزش آهنگسازی و تنظیم  در محل استودیو خانه مسترینگ برگزار می گردد.  در حین جلسات به تناسب نوع دوره و مبحث مورد بحث از تجهیزات استودیو استفاده خواهد شد.

خاطر نشان می گردد دوره ” آموزش میکس و مسترینگ” دوره ای جداگانه می باشد که ۱۲ جلسه بوده و نیازمند پیش نیاز نیست و شرکت در آن  به صورت مجزا امکان پذیر می باشد.

برای گذراندن  دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم، هنرجو نیازمند  دسترسی به رایانه شخصی و یک ساز کیبورد با خروجی MIDI، کارت صدا و یک جفت اسپیکر و یا هدفون می باشد. تمامی نرم افزارها و سمپل های لازم به طور رایگان در اختیار هنرجو قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است هنرجو به هیچ عنوان نباید پایان دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم  را به معنی انتهای مسیر فراگیری موسیقی بپندارد.  بلکه در واقع پایان این دوره به نوعی آغاز راه بوده و هنرجو نیازمند مطالعه، تمرین و تحقیق بیشتر می باشد.

دوره‌های آموزشی

برای مشاهده  دوره های آموزش موسیقی کلیک بفرمایید.

پیرامون دوره آهنگسازی

اساسا یادگیری هر هنری نیازمند فراگیری مبانی مقدماتی و دروس تئوریک و پایه ای آن هنر می باشد. هنر موسیقی نیز از این قاعده مستثنا نیست. هنرجو درجهت رسیدن به هدف نهایی که همان ساخت و تنظیم آهنگ است نیازمند فراگیری علم موسیقی و کسب تجربه می باشد. در طول تجاربم بارها به هنرجویانی برخوردم که به دنبال راه میانبر بوده اند و تصورشان این بوده که با یادگرفتن نحوه کار یک یا چند نرم افزار به توانایی آهنگسازی و تنظیم دست می یابند. حال آنکه بعد از فراگیری نرم افزار تازه به این نتیجه رسیده اند که جهت ساخت آهنگ به مطالبی بسیار فراتر از نحوه کار نرم افزار نیازمند هستند. در واقع آموزش آهنگسازی بسیار فراتر از آموزش نحوه کاربری نرم افزار و سمپل لایبرری هاست. در دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم خانه مسترینگ به موارد زیر اهمیت ویژه داده می شود.

یک آهنگساز باید توانایی نواختن یک ساز را هرچند به طور مبتدی داشته باشد. ساز پیانو به دلیل وسعت نت ها و همچنین قدرت اجرای پولیفونیک بالا بهترین گزینه برای ساز تخصصی آهنگسازی است. به همیت علت در تکنولوژی MIDI هم از کیبوردMIDI به عنوان وسیله ای در جهت وارد کردن نتها و سایر اطلاعات به نرم افزار آهنگسازی استفاده میشود. هنرجوی آهنگسازی باید در نواختن کیبورد و پیانو تا حدی مهارت داشته باشد. به همین دلیل در دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم در “خانه مسترینگ” تمرینات پیانو در کل دوره وجود خواهد داشت.

تکنیک پیانو

یک آهنگساز نیازمند داشتن حس موزیکال است به این معنی که ضرب و وزن و تمپو را به خوبی تشخیص داده و تا حد قابل قبولی توانایی نت خوانی پارلاتی و کانتاتی داشته باشد و همچنین در وزن خوانی به میزان قابل قبولی از تبحر رسیده باشد. اگر آهنگساز قصد خواندن آواز را نیز داشته باشد باید نسبت به پرورش صدای خود از طریق تمرینات وکالیز اقدام ورزد . از این رو در دوره آموزش آهنگسازی در “خانه مسترینگ “سلفژ و صداسازی آواز گنجانده شده تا موزیکالیته در هنرجو زنده شده و شکوفا گردد.

سلفژ

یک آهنگساز نیازمند داشتن آگاهی نسبت به علوم موسیقی است. تئوری عمومی، هارمونی، ارکستراسیون، کنترپوان، فرم و … علومی هستند که هنرجو را در راه رسیدن به هدف نهایی همراهی خواهند کرد.در دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم تمامی این موارد به طور خلاصه و تا جایی که در مدت زمان کوتاه دوره امکانپذیر باشد بررسی خواهند شد.

 دو دست آخر یک آهنگساز مدرن نیازمند به استفاده از تکنولوژی روز در جهت هرچه بهتر پیاده کردن خلاقیت خویش می باشد. فراگیری نرم افزار آهنگسازی یا همان DAW و پلاگین های مربوطه کمک شایانی به هنرجو در جهت تسهیل فرایند یادگیری آهنگسازی و تنظیم و بعدا تولید آثار هنری می نماید.در دوره آموزش آهنگسازی و تنظیم، دو  نرم افزار آهنگسازی قدرتمند CAKEWALK  و یا Cubase بنا به تمایل هنرجو  به طور کامل آموزش داده خواهد شد. این نرم افزار از حرفه‌ای‌ترین و کاربردی ترین نرم افزار های تولید موسیقی می باشند و تمامی مراحل آهنگسازی از ایده اولیه تا میکس و مسترینگ  به راحتی بر روی آنها قابل اجراست.

نرم افزار آهنگسازی

آموزش نرم افزار آهنگسازی

امروزه اکثر مراحل ساخت یک اثر موسیقایی در داخل نرم افزار های تولید موسیقی و یا به عبارت دیگر نرم افزار های موسوم به DAW که مخفف عبارت Digital Audio Workstation می باشد انجام می پذیرد. از این رو اکثر موزیسین ها نیازمند داشتن دانش و اطلاع کافی از نحوه استفاده، امکانات و کاربری نرم افزار آهنگسازی و تولید موسیقی می باشند.

از میان نرم افزار های آهنگسازی موجود در بازار، انتخاب استودیو خانه مسترینگ در مرحله نخست نرم افزار آهنگسازی Cakewalk  و سپس Cubase است. نرم افزار آهنگسازی cakewalk که تا چندی قبل به نام SONAR شناخته می شد در ماه آوریل سال ۲۰۱۸ توسط شرکت Band Lab خریداری شده و به همراه تمامی امکانات حرفه ای و قابلیت هایش به طور رایگان در اختیار عموم قرار گرفته است. قیمت این نرم افزار آهنگسازی تا چندی قبل برابر با ۵۰۰ دلار بود و هم قیمت و هم رده نرم افزار های آهنگسازی  کیوبیس و پروتولز به حساب می آمد. از آنجا که اکثر اهالی موسیقی در ایران از نرم افزار های  آهنگسازی قفل شکسته استفاده می کنند که این خود مشکلات متعددی به همراه دارد، استفاده از نرم افزار آهنگسازی ارجینال و رایگان Cakewalk که در آن تمامی قابلیت های یک نرم افزار آهنگسازی حرفه ای گنجانده شده است کاملا منطقی و اقتصادی است.

اساس دوره آهنگسازی و تنظیم در خانه مسترینگ  بر پایه آموزش مطالب بنیادی استوار است. مطالبی که فراگیری آن زیربنای هنر آهنگسازی به معنای واقعی خودش می باشد. به طور کلی این دوره به سه قسمت قابل تقسیم است 

الف: تئوری موسیقی + پیانو + سلفژ                          (۴ جلسه)

ب: هارمونی مقدماتی و آکورد شناسی + پیانو + سلفژ (۶ جلسه)

ج: ساخت ملودی و ارکستراسیون + پیانو + سلفژ        (۱۰ جلسه)

این سه قسمت به ترتیب پیش نیاز هم  می باشند و به ترتیب آموزش داده می شوند.

البته مطالب دوره حضوری و غیر حضوری اندکی با هم تفاوت دارند . به عنوان مثال در دوره غیر حضوری جلسه اول به راه اندازی استودیوی خانگی می پردازد حال آنکه در دوره حضوری به دلیل کمبود وقت این مورد حذف شده است.

در طول هر جلسه هنرجو با تمرینات تکنیکی در نواختن پیانو آشنا خواهد شد و همزمان ، تمرینات سلفژ سبب بسط و گسترش موزیکالیته در ذهن هنرجو می گردد. اخذ نتیجه مطلوب از این دوره ها نیازمند تمرین و ممارست روزانه هنرجو  است به شکلی که هنرجو باید حداقل ۲ تا ۳ ساعت از وقت روزانه خود را به تمرین اختصاص دهد. تفاوت دوره آموزش آهنگسازی و میکس و مسترینگ با سایر دوره های مشابه، تمرکز آن بر مباحث مربوط به موسیقی است . در سایر دوره ها اساس کار یادگیری نرم افزار هاست حال آنکه در این دوره خود موسیقی تدریس می شود و نرم افزار تنها  وسیله ای جهت کمک به موسیقیدان در راه ساخت موسیقی تلقی شده و آموزش آن در کنار آموزش موسیقی قرار میگیرد.

دوره آهنگسازی  و میکس و مسترینگ خانه مسترینگ  دوره ای کامل و جامع بوده و در صورتی که هنرجو زمان کافی در جهت انجام تمرینات آن اختصاص دهد حصول نتیجه در پایان دوره قطعی خواهد بود.